Etiopia, kraj o wielu obliczach

Etiopia, kraj o wielu obliczach

Dwór Artusa - logoKolejne spotkanie z cyklu “Świat i okolice” odbędzie się 16.01.2019 r. o godz. 18:30 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu.

W Polsce kraj ten powinien być choć odrobinę znany, ponieważ to o nim pisał w swoim bestsellerze Cesarz Ryszard Kapuściński, opowiadając o dworze władcy kraju Hajle Sellasje zmarłego w 1975 r. Spotkanie z Etiopią nie będzie dotyczyło światowej sławy książki, ale tego co jest jej codziennością. O niej opowiedzą doświadczeni podróżnicy: Jan Kurzela i Alicja Kubiak.

Etiopia uważana jest za kolebkę chrześcijaństwa, bowiem znajduje się tu około 30 tys. kościołów i klasztorów. Niektórzy nazywają ten kraj również kolebką ludzkości, bo został tu odnaleziony szkielet Lucy, kobiety sprzed 3 mln lat, który obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Addis Abebie, stolicy kraju. Dla Etiopii bardzo istotna jest jej chrześcijańska tradycja, ponieważ podobno tutaj znajdował się biblijny raj oraz spoczywa gdzieś Arka Przymierza. Kraj ten to również bardzo duża różnorodność języków, tradycji, obyczajów, licznych plemion zamieszkujących głównie na południu. Poznamy jego niezwykle bogatą faunę i florę, która różni się znacznie od sąsiedniej Kenii i Tanzanii.

Etiopia to kraj barwny i cudowny w różnorodności. Takie też będzie styczniowe spotkanie. Może zawita do nas zimą odrobina afrykańskiego słońca?

Wstęp wolny dla emerytów, rencistów, niepełnosprawnych, uczniów i studentów.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7142897