Epidemie, religia i szukanie kozłów ofiarnych w antyku i wczesnym chrześcijaństwie (7 czerwca)

Epidemie, religia i szukanie kozłów ofiarnych w antyku i wczesnym chrześcijaństwie (7 czerwca)

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza 7 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 na na prelekcję “Epidemie, religia i szukanie kozłów ofiarnych w antyku i wczesnym chrześcijaństwie”, którą poprowadzi filolog klasyczny, literaturoznawca i tłumacz dr hab. Rafał Toczko. Spotkanie odbędzie się na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej.

Wielu Hindusów uważa, że obecna pandemia to kara boska za chińskich mięsożerców. Z kolei ludzie lewicy twierdzą że Natura (jako figura absolutu) mści się za przemysłowe rolnictwo. Tomasz Adamek, bokser, jest przekonany, że pandemia Covid to kara boża za aborcję… Od ponad roku obserwujemy jak niektóre osoby ćwiczą się w trudnej sztuce znalezienia winnych boskiego gniewu. Literatura grecka i łacińska zostawiła nam wiele świadectw opisujących to w jaki sposób ludzie antyku i pierwsi chrześcijanie starali się zrozumieć wybuchy epidemii i umieścić je w swoim systemie światopoglądowym.

Religia była w owym czasie główną ramą tłumaczącą świat. W jaki sposób ci ludzie rozumieli zatem wybuchy pandemii, jakich szukali sposobów wyjścia z sytuacji, czy obwiniali innych, a jeśli tak, to kogo? Czy byli do nas podobni? Czy pierwsi chrześcijanie różnili się pod tym względem od swoich politeistycznych sąsiadów.

Dr hab. Rafał Toczko naukowo interesuje się przede wszystkim retoryką antycznych polemik religijnych, twórczością św. Augustyna oraz hagiografią. Wykładał m.in. na uczelniach w Oksfordzie, Leuven, Heidelbergu i Würzburgu. Od niedawna kieruje Olimpiadą Języka Łacińskiego, jest też (od 2007 r.) sekretarzem zarządu Fundacji Traditio Europae. Jego hobby to życie rodzinne, zbieranie grzybów i koszykówka.

Fot. Zaraza w antycznym mieście, obraz Michaela Sweertsa. Źródło: Wikipedia.

31 maja 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181590

Skip to content