ENM 2023 w Muzeum Oświaty

Kobieta zwraca się do uczestników Nocy Muzeów w sali wystawowej.

ENM 2023 w Muzeum Oświaty

PBW + MO logotypy

Za nami Europejska Noc Muzeów (ENM). Ideą tego wydarzenia jest popularyzacja muzealnych kolekcji wśród szerokiej publiczności. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą  liczne wernisaże, prelekcje, warsztaty, koncerty i pokazy.

W tym roku Muzeum Oświaty w Bydgoszczy (Wydział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego) nawiązało współpracę z harcerzami Hufca ZHP Bydgoszcz Miasto. Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania z autorami książki pt. „Harcerska kultura śmiechu w Polsce”, dr. hab. Przemysławem Grzybowskim (prof. UKW w Bydgoszczy) i dr Katarzyną Marszałek z UKW w Bydgoszczy.

W kolejnej części spotkania odbył się wernisaż wystawy pt. „Harcerska Pamięć – wspomnienie o dh. Reginie Zwierowicz”. Wystawa została przygotowana na podstawie zbiorów z prywatnej kolekcji druhny Reginy. Harcerki seniorki dzieliły się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat druhny, której poświęcona została ekspozycja. Na wystawie zostały zaprezentowane osobiste pamiątki i pieczołowicie gromadzone przez dh. Zwierowicz dokumenty, odznaczenia i korespondencja harcerska. Było wzruszająco i sentymentalnie. Komendantka hufca ZHP Bydgoszcz Miasto Beata Kobus dzieliła się swoimi wspomnieniami o pracy harcerskiej i zaangażowaniu dh. Reginy Zwierowicz w prowadzenie drużyny.

Następnie została zaprezentowana opowieść pt. “Harcerskie Szyszki” o wystawie „Bohaterki Hufca ZHP Bydgoszcz”. Ekspozycja składa się z trzynastu plansz, na których zostały przedstawione sylwetki kobiet – harcerek, zasłużonych dla naszego miasta. Spotkanie przeplatane było piosenkami harcerskimi, interaktywnymi zadaniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie zabrakło przygotowanych przez harcerzy „harcerskich szyszek”, które były słodko-słonym poczęstunkiem dla wszystkich uczestników wydarzenia, a także nagrodą za rozszyfrowanie hasła napisanego alfabetem Morse’a. Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za tak liczne przybycie. CZUWAJ!

Kilkanaście osób ogląda wystawy w Muzeum Oświaty.

Opracowała: Joanna Grabowska-Janowiak – Muzeum Oświaty w Bydgoszczy

_

16 maja 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131202