21 lip Eksplozja, ucieczka i co dalej?
Czy robotnik mógł przeżyć potężny wybuch nitrogliceryny w dawnej niemieckiej fabryce D.A.G? Jak to było możliwe przekonacie się w bydgoskim Exploseum. Koniecznie należy wybrać się tam w solidnych butach.
W dawnym centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg na skraju Puszczy Bydgoskiej, można zwiedzić kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy. Podczas II wojny niewolniczo pracowało tam ok. 40 tys. przymusowych robotników, jeńców i więźniów. Wytwarzali trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim. Dwukilometrowa trasa zwiedzania to ciąg wielopoziomowych nadziemnych i podziemnych tuneli. Można ją zwiedzać przez cały rok.
Exploseum alternatywnie
Latem do wyboru mamy także trasę na zewnątrz. Idąc przez las zwiedzający poznają sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w fabryce D.A.G. oraz przeznaczenie każdego z budynków.
Trasa rozpoczyna się od przejścia dachem tunelu łączącego Budynek Główny, w z bliźniaczym Budynkiem 1133. Są to Budynki Przygotowania Produkcji, które służyły do magazynowania substancji potrzebnych do wyprodukowania nitrogliceryny. Ta niezwykle wrażliwa na wstrząsy substancja powstawała w Budynku Nitracji z zachowanym tunel ucieczkowym. Wybiegający nim pracownik, chował się w specjalnej wnęce, gdzie mógł przeżyć wybuch, jeśli miał silne ręce. Jak to było możliwe, dowiecie się na miejscu od przewodnika.
Nie jest to wycieczka jak po górskim szlaku, jednak zwiedzający muszą mieć buty odpowiednie do chodzenia po lesie. Stanowczo odradzamy klapki i sandały! Obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje, m.in. o dostosowaniu do sytuacji epidemicznej udzielane są pod numerem 52 585 97 41 lub 883 366 056.
Bilet normalny – 22 zł (ulgowy 19 zł)
21 lipca 2021 r.