Ekospacer z wirtualną ścieżką edukacyjną

Ekospacer z wirtualną ścieżką edukacyjną

Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza 16.07.2020r. o godz. 12.00 na uroczyste otwarcie wirtualnej ścieżki edukacyjnej WCEE, która powstała w ramach programu edukacyjnego: „Ucz się, poznawaj i badaj środowisko wokół nas” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Dzięki wirtualnej ścieżce dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy Włocławka, a także odwiedzający miasto turyści będą mogli zapoznać się z zasobami przyrodniczymi, używając do tego celu nowoczesnych środków przekazu, jakim są smartfony wyposażone w aplikacje.

Ścieżka pod nazwą Ekospacer 1 obejmuje siedem punktów edukacyjnych:

  1. Dwie rzeki.
  2. Amerykańskie drzewa.
  3. Pan Sienkiewicz i różany ogród.
  4. Ptaki i drzewa.
  5. Zgłowiączka.
  6. Kwietna łąka.
  7. Śmieszny staw.

 

Którędy biegnie ścieżka?

Ścieżka rozpoczyna się przy ujściu rzeki Zgłowiączki do Wisły, następnie cztery jej punkty poprowadzone są w jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce. Założono go w 1870 roku we Włocławku. Park im. Henryka Sienkiewicza znajduje się u ujścia rzeki Zgłowiączki do Wisły, w centrum miasta, przy Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Patronem parku jest wybitny pisarz, uhonorowany literacką nagrodą Nobla za powieść Quo vadis. W centrum parku umiejscowione jest popiersie Henryka Sienkiewicza. Pisarz został patronem parku w 1916 roku. Była to reakcja mieszkańców na wieść o śmierci wybitnego literata, zaangażowanego m.in. w pomoc żołnierzom frontu I wojny światowej. Sienkiewicz zwiedził Włocławek pomiędzy 1903 a 1904 rokiem, w związku z dotknięciem miasta przez powódź. Dokonał wówczas odczytu jednego z rozdziałów swojej noweli. Pobyt pisarza był też związany z przyjęciem przez niego honorowego członkostwa Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Powierzchnia parku liczy sobie 40,18 hektarów, a zagęszczenie drzew i krzewów wynosi ok. 200 sztuk/hektar. W parku rośnie 65 gatunków drzew, w większości (53) liściaste.

Kolejne 2 punkty zlokalizowane są w nowo powstałej części parku na Słodowie.

 

 

Ścieżkę można zwiedzać indywidualnie lub grupowo. Można korzystać z zamieszczonych opisów, wykorzystując zlokalizowane na słupkach kody QR, jak również korzystać z aplikacji Mrówka na temat aplikacji i sposobu je instalacji www.wcee-ekospacery.pl.

 

Źródło: www.wcee.org.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337283

Skip to content