Ekomydełko w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Mydełka z Mydlarskiej Wioski

Ekomydełko w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Mydlnica lekarska (saponaria officinalis L.) to roślina o właściwościach czyszcząco-myjących i pieniących; rośnie w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce kwitnie głównie na nizinach i w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Dawniej, kiedy nie znano jeszcze mydła, do mycia używano odwaru z korzeni mydlnicy. Nawiązując do dawnych tradycji rzemieślniczych, w Wiosce Mydlarskiej Teodoryk niedaleko Górzna organizowane są warsztaty, podczas których można zamówić mydło z naturalnych, lokalnych zasobów, m.in. właśnie z mydlnicy lekarskiej. Pod okiem pasjonatów uczestnicy warsztatów samodzielnie dobierają zapach, barwę i kształt  wytwarzanych tam mydlanych kostek, które są nie tylko bezpieczne i przyjazne dla skóry, ale również dla środowiska – ulegają biodegradacji. Jeśli ktoś ma ochotę, w starej pralni może odświeżyć garderobę, wykorzystując do prania różne rodzaje tarek i maglownic, a na koniec odprasować wszystko żelazkiem na duszę.

„Dzięki wykorzystywaniu nieoczywistego potencjału turystycznego danej miejscowości, poprzez całkowicie oddolne inicjatywy, twórcy wiosek tematycznych w innowacyjny sposób przyczyniają się do rozwoju wsi i aktywizacji ich mieszkańców” – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Jednym z największych walorów krajobrazowych Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego są jeziora. Znajduje się tutaj 29 jezior o powierzchni ponad 1 ha, zajmujących łączną powierzchnię około 490 ha. Najważniejsze jeziora Parku należą do typu rynnowego. Charakteryzują się wąskim i wydłużonym kształtem, średnimi głębokościami i mało rozwiniętą linią brzegową. Należą tu: Jeziora Bryńskie, Górzno, Młyńskie oraz Księte. W północno-wschodniej części Parku występują jeziora typu morenowego. Piękne widoki, duża ilość ścieżek edukacyjno-przyrodniczych, ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne cieszą się dużym powodzeniem wśród polskich i zagranicznych ekoturystów. W Górznie, jednym z najmniejszych polskich miast, znajduje się prężnie działający Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga”, w okolicy można zwiedzić ciekawe zabytki i posłuchać tajemnych legend, a potem ruszyć w teren w poszukiwaniu skarbów, bowiem Górzno to także centrum polskiego geocachingu.

Źródła:
http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk/historia-parku/informacje-o-parku
http://www.wioskamydlarska.pl/

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7420163

Skip to content