Ekologiczny wieczór dla dorosłych

Ekologiczny wieczór dla dorosłych

Ekologiczny wieczór dla dorosłych

Jak ekologicznie zadbać o dom? Czy smacznie zawsze oznacza zdrowo? Co wylatuje z rury wydechowej? Czym jest „zero waste”? To tylko część pytań, na które będzie można poznać odpowiedzi podczas wieczoru dla dorosłych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Toruńskie centrum nauki 14 listopada zaprasza wyłącznie osoby pełnoletnie na wydarzenie poświęcone najnowszym ekotrendom.

Bycie eko to nie tylko oszczędzanie wody i prądu czy segregacja odpadów. Aktualnie panuje wiele tzw. „EKO – trendów”, które uświadamiają jak walczyć o naszą planetę. Poznajemy i wyrabiamy nawyki, dzięki którym możemy przyczynić się do ochrony Ziemi. Niestety w takich informacjach pojawiają się również tzw. mity. Jak w tym wszystkim znaleźć sens? Co jest prawdą, a co tylko fake newsem?

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy kawie (i nie tylko) zostaną poruszone tematy z zakresu m.in. ekologii, zero waste czy zdrowego żywienia (dla człowieka i planety). – Pokażemy także, jak ekologicznie dbać o dom oraz minimalizować liczbę wytwarzanych odpadów. Wszystko po to, by jak najlepiej korzystać z zasobów Ziemi, a przy tym nie zakłócać jej naturalnego porządku– mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Podczas wieczoru będzie można wysłuchać wykładów popularnonaukowych, które będą poświęcone ekożywności, ekorewolucji, ekologicznym pojazdom i ekologicznym certyfikatom na kawie. Prof. Marzanna Kurzawa (Wydział Chemii UMK) w swoim wykładzie odpowie na pytanie co może być w przyszłości alternatywą dla naszego pożywienia. Podczas wystąpienia zostaną omówione najbardziej kontrowersyjne – z punktu zdrowotnego – dodatki do żywności. Czy smacznie zawsze oznacza zdrowo? Dr Justyna Kozłowska (Wydział Chemii UMK) opowie o alternatywnych metodach rozwiązania problemu z zagospodarowaniem stale rosnącej ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Prof. Marek Wiśniewski (Wydział Chemii UMK) przedstawi zagadnienia związane z tematem ekopojazdów, ekopaliw i śladu węglowego. Uczestnicy znajdą odpowiedzi na pytania: na czym jeździmy? Co wylatuje z rury wydechowej? Jakie rozwiązanie jest najbardziej ekologiczne – samochód elektryczny czy hybrydowy.

W przestrzeni Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można skorzystać z szeregu stanowisk, na których będą poruszane ekologiczne zagadnienia.

Stanowiska dostępne podczas wieczoru:

  • EKO-żywność: aktywności na stanowisku będą prowadzone przez doktorantów z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zaprezentowane zostaną doświadczenia, realizowane w ramach studiów doktoranckich oraz będą dostępne innowacyjne wyroby firmy EUROHANSA. Formuły prezentowanych produktów spożywczych oparte są na najnowszych trendach rynkowych, np. wyroby czekoladowe bez dodatku cukru lub o zwiększonej zawartości białka.
  • EKO-dom: chemia w domu: jak ekologicznie zadbać o swój dom? Jakich środków używać by były bezpieczne dla nas i środowiska. Czym kierować się podczas wyboru?
  • Zero waste: stanowisko prowadzone, przez grupę z ZERO WASTE Toruń, na którym będzie można dowiedzieć się czym jest “zero waste”, jak można go praktykować w Toruniu.
  • Energiczny QUIZ: będzie dotyczył sposobów wytwarzania energii elektrycznej przez człowieka.
  • EKO-DIY: podczas warsztatów będzie można wykonać woreczki na pieczywo.
  • EKO-żywność: konsultacje i warsztaty prowadzone przez pracowników Wydziału Chemii UMK.

 

Na stanowisku toruńskiej Castoramy będzie można wykonać świeczniki z drewnianych elementów, m.in. pozostałości kantówek, sznurka i innych narzędzi. Dostępna będzie również makieta, na której będzie można zobaczyć pobór prądu przez różne modele żarówek.

Uczestnicy będą mogli skorzystać również z foto budki, aby wyrazić swoje poparcie dla ochrony środowiska. Nie zabraknie kawy i herbaty, przy których będzie można porozmawiać o ekologicznym trybie życia. O dobry nastrój uczestników wieczoru zadba Fundacja Marwit “Smak zdrowia”, która zapewni świeże i zdrowe soki.

Wieczór dla dorosłych odbędzie się 14 listopada w godz. 18.00-21.00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 30 zł. W dniu wydarzenia 40 zł. Można nabyć je w kasach centrum oraz w elektronicznym systemie sprzedaży. Liczba miejsc jest ograniczona.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7187137

Skip to content