Ekoedukacja w parkach krajobrazowych

Ekoedukacja w parkach krajobrazowych

Ekoedukacja w parkach krajobrazowych

Przez cały maj uczniowie szkół podstawowych z regionu poznawać będą nasze parki krajobrazowe w czasie jednodniowych, bezpłatnych wycieczek połączonych z zajęciami ekologicznymi. W czerwcu i we wrześniu odbędą się też pięciodniowe ,,zielone szkoły” Organizatorem wyjazdów jest Urząd Marszałkowski.

– To kolejny już cykl atrakcyjnych wyjazdów do naszych parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. W ofercie mamy jednodniowe wycieczki oraz dłuższe, pięciodniowe wyjazdy, czyli tzw. „zielone szkoły” – mówi marszałek Piotr Całbecki

Wyjazdy do 8 parków dla 60 szkół rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca maja. Skorzystają z nich 40-osobowe grupy uczniów z klas 1-8 szkół podstawowych wraz z opiekunami. Ofertę skierowaliśmy do placówek edukacyjnych z regionu i gmin sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Uczestników wycieczek wybraliśmy w ubiegłym roku, decydowała kolejność zgłoszeń (wyniki naboru).

Zajęcia poświęcone są tematyce proekologicznej oraz przybliżają uczniom dziedzictwo przyrodnicze naszego województwa. Zapewniamy bezpłatny transport do parku i z powrotem, a na miejscu profesjonalnych animatorów zajęć, ciepły poczęstunek „kuchni polowej” dla dzieci i opiekunów oraz konkursy z nagrodami.

W czerwcu i we wrześniu zaplanowano też pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Więcej w materiale Zielone szkoły i wycieczki do naszych parków krajobrazowych – wyniki naborów.

Wycieczki do parków krajobrazowych i ,,zielone szkoły” odbywają się w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Przedsięwzięcie realizuje Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków pozyskanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, jak również Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Bezpłatne, jednodniowe wycieczki do naszych parków krajobrazowych to świetna okazja do nauki przez zabawę, fot. Filip Kowalkowski

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7025394