15 lip Edukujemy dla przyszłości: obozy naukowe dla zdolnej młodzieży
Przez dwa tygodnie lipca osiemdziesięcioro uczniów z pięciu szkół naszego regionu weźmie udział w obozie naukowym w ramach projektu „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości”. Pierwszy turnus odbywa się od 12 do 16 lipca, uczestniczy w nim czterdzieścioro uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 1 w Brodnicy. W programie między innymi zajęcia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Zajęcia dla młodzieży w Młynie Wiedzy odbywają się w laboratoriach biologicznym i chemicznym, pracowniach fizycznej, geograficznej oraz pracowni wynalazków, a także na ścieżce edukacyjnej „Orientuj się – ścieżki dorastania”. Ponadto uczestnicy obozów odwiedzą toruńskie planetarium oraz Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach. Kolejny turnus odbędzie się w dniach 19-23 lipca.
Uczestnicy tegorocznego obozu – lista szkół.
Dotychczas w ramach projektu w 2019 roku zorganizowano trzy turnusy obozów. Łącznie w zajęciach weźmie udział dwieście czterdzieścioro uczniów z trzynastu szkół biorących udział w projekcie (po 120 osób rocznie).
„Region nauk ścisłych II – edukacja przyszłości” to projekt partnerski realizowany przez samorząd województwa w kooperacji z partnerami:
- miastem Brodnica,
- powiatem golubsko-dobrzyńskim,
- powiatem grudziądzkim,
- miastem Włocławek,
- gminą Barcin,
- powiatem tucholskim.
Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WKP 2014-2020). Jego budżet to prawie 3 miliony złotych, z czego blisko 2,5 miliona to dofinansowanie z naszego RPO. Projekt zakończy się w sierpniu 2023 roku i jest realizowany w kilku etapach. Pierwszym było doposażenie szkolnych pracowni matematycznych i informatycznych w nowoczesne pomoce dydaktyczne (m.in. plansze naukowe, tablice, wykresy, kalkulatory, przybory szkolne, roboty), meble, sprzęt komputerowy i wyposażenie TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne).
Projekt zakłada również organizację zajęć w ramach kół programistów, kół matematyków oraz kół naukowych (specjalizacje w ramach kół naukowych: chemicy, fizycy, biolodzy, badacze zakamarków wszechświata). Zajęcia odbywać się będą w laboratoriach specjalistycznych oraz w szkołach uczestniczących w projekcie. Latem w 2022 roku młodzież szkolna weźmie udział również w kursach języka angielskiego (więcej o projekcie).
Departament Edukacji i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Zdjęcie gł.: Uczestnicy obozu zorganizowanego w ramach projektu „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości” podczas warsztatów w Młynie Wiedzy w Toruniu. Fot Andrzej Goiński UMWKP
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
15 lipca 2021 r.