Edukacja ekologiczna w Nadleśnictwie Włocławek

Edukacja ekologiczna w Nadleśnictwie Włocławek

Ośrodek Edukacji Ekologicznej wraz z przylegającym do niego Parkiem Edukacyjnym powstały przy siedzibie Nadleśnictwa Włocławek w roku 2013. Całość tworzy nieodłączny element większości zajęć przyrodniczo-leśnych, prowadzonych w ramach działalności edukacyjnej nadleśnictwa. Jest świetną bazą dydaktyczną, jak również miejscem bezpiecznego wypoczynku na łonie natury.

Nadleśnictwo Włocławek wraz z Nadleśnictwem Łąck i Gostynin wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Gostynińsko-Włocławskie, dlatego edukacja leśna jest tu nieodłącznym elementem codziennej pracy leśników. Ułatwieniem tego zadania jest świetne zaplecze edukacyjne. Począwszy od Ośrodka Edukacyjnego, składającego się z głównej sali wystawowej, wyposażonej w elementy multimedialne, jak również „scenkę leśną”, na której odwiedzający mogą z bliska obejrzeć lisa, kunę czy sarnę (koziołka); dodatkowo między gałęziami poukrywane są ptaki, które każde wprawne oko wypatrzy, a dzięki tablicom ornitologicznym na pewno uda się je rozpoznać. Poza główną salą wystawową dysponujemy mniejszą salką, w której znajdują się wystawy czasowe, w tej chwili jest to „Historia Nadleśnictwa Włocławek”, dodatkowym udogodnieniem jest nieduża sala ćwiczeń, wyposażona w projektor oraz wygodne stoły, krzesła. Wszystko to umożliwia prowadzenie zajęć kameralnych o tematyce leśnej, z wykorzystaniem mikroskopów, pokazów multimedialnych, kart zielnikowych czy po porostu wcześniej zebranych pędów, szyszek i nasion. Podczas zajęć główny nacisk kładziony jest na poznanie, dlatego część kameralna jest tzw. „pigułką wiedzy”, czyli uczestnicy dowiadują się najważniejszych rzeczy, które potem będą niezbędne do wykonania zadań w terenie. Park Edukacyjny, okalający ośrodek, jest idealnym miejsce na zajęcia terenowe dzięki bogactwu drzew i krzewów tam rosnących. Dodatkową pomocą w realizacji zajęć w parku są budki lęgowe, tablice edukacyjne, ule oraz oczko wodne. Kolejnym atutem parku jest specjalne miejsce na ognisko – bezpieczne palenisko wraz ze stołami i ławkami, a dla spragnionych zabaw – plac zabaw. Kiedy park jednak okazuje się zbyt „mały”, ciąg dalszy zajęć odbywa się w okalającym nadleśnictwo lesie i znajdującym się w nim „fit parku”. Do głównych zabaw terenowych organizowanych przez nadleśnictwo są biegi na orientację oraz geocaching. Biegi na orientację, czyli Zielony Punkt Kontrolny, to seria punktów ukrytych w lesie, które odnajdujemy, orientując mapę za pomocą kompasu lub punktów charakterystycznych w terenie. Geocaching to takie współczesne podchody połączone z poszukiwaniem skarbów za pomocą GPS.

Głównym tematem zajęć prowadzonych przez edukatora nadleśnictwa jest las, jego piękno, ale też i zagrożenia, jakie na niego czyhają w postaci pożarów, śmieci czy po porostu dewastacji. Uczestnicy zajęć dowiadują się, na czym polega praca leśnika, jak nie zabłądzić w lesie podczas wędrówek. Tematy zajęć zawsze dostosowywane są do wieku uczestników, przy czym rozbieżność wiekowa jest dość duża – w zajęciach biorą udział zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i dorośli, w szczególności seniorzy, którzy bardzo aktywnie uczestniczą we wspólnych zajęciach i wycieczkach.

Nadleśnictwo Włocławek organizuje wiele akcji, które w tej chwili są już imprezami cyklicznymi, tj.: „Ferie w nadleśnictwie”, „Dzień dziecka z ekologią”, „Dzień otwarty”, „Leśne wakacje”. Wszystkie te przedsięwzięcia odbywają się dzięki współpracy z innymi instytucjami edukacyjnymi oraz działającymi na polu socjalnym, bez nich nasze wysiłki nie przynosiłyby takich efektów. Dodatkowym elementem działalności ośrodka jest organizacja wielu konkursów ekologicznych, na które fundusze pozyskiwane są z WFOŚiGW w Toruniu. Są to konkursy z wiedzy oraz plastyczne, o tematyce przyrodniczo-leśnej, które mają na celu nie tylko rozwijać wiedzę, ale również szerzyć empatię w stosunku do przyrody wśród najmłodszych. Konkursy te mają też uświadamiać zagrożenia, jakie wiążą się z nieumiejętnym korzystaniem z przyrody, jak również zwracać uwagę na przyrodę w ujęciu bardziej lokalnym, zgodnie z zasadą „swego nie znacie, cudze chwalicie”.

Nadleśnictwo Włocławek zaprasza do korzystania z oferty edukacyjnej Ośrodka Edukacji Ekologicznej, która jest dostępna na stronie internetowej nadleśnictwa.

Tekst: Magdalena Kokosza

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6874148