EDD: Organy w Zamartem – cud kujawsko-pomorskiego

EDD: Organy w Zamartem – cud kujawsko-pomorskiego

logotyp: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w BydgoszczyKierując się tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym przejawem dziedzictwa niematerialnego, jakim jest rzemiosło organowe i muzyka.

Zamarcka świątynia, wzniesiona w latach 1766–1772, do czasu poświęcenia w 1780 roku zyskała jednorodny rokokowy wystrój. Tworzy go efektowna polichromia o bogatym programie ikonograficznym, ołtarze, ambona, konfesjonały, ławki, a także organy.

Wydarzenie w Zamartem stanowić będzie wyjątkową prezentację instrumentu, który odzyskał kształt i dźwięk sprzed blisko 250 lat.

Zapraszamy na koncert poprzedzony wprowadzeniem przywołującym dzieje kościoła oo. Bernardynów i jego wystroju oraz zapoznanie się z plenerową wystawą na przykościelnym placu, odsłaniającą kulisy pięcioletnich zmagań nad doprowadzeniem rokokowego instrumentu do pierwotnej świetności.

Podczas koncertu w wykonaniu organistki Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy wybrzmi repertuar grany w czasach zbudowania instrumentu, odzwierciedlający skalę siedemnastogłosowych organów od subtelnych tonów po gromkie akordy, a także słyszalne w tle dźwięki dzwonków i bębnów.

Prezentacja organów odbędzie się w dniu obchodzonego od średniowiecza odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który od 4. ćw. XVIII wieku uświetniała muzyka liturgiczna wykonywana przez miejscowych organistów.

Msza św. odpustowa odbędzie się o  godz. 12.00.

Termin: 10 września 2023 (niedziela) godz. 14:00
Miejsce: Parafia Narodzenia NMP w Zamartem, ul. Klasztorna 2

Wstęp jest wolny.

4 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023497