e-Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła: Konstytucja 3 maja 1791

Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja, Wikimedia Commons (domena publiczna)

e-Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła: Konstytucja 3 maja 1791

Dwór Artusa - logo

Nie ma w sztuce polskiej bardziej rozpoznawalnego malarza niż Jan Matejko – człowieka odpowiedzialnego za stworzenie całego narodowego myślenia wizualnego. Rozmawiając o ważnych wydarzeniach z dziejów Polski, myślimy jego obrazami, widząc na nich przedstawioną przez niego historie. Co więcej, gdy dowiadujemy się, że to myślenie jest często wbrew faktom, nie możemy się z tym pogodzić, gdyż tak bardzo wczepiło się ono w naszą narodową świadomość.

Konstytucja 3 maja 1791 to nie tylko jeden z najbardziej znanych obrazów artysty, ale także płótno, które zamknęło ewolucje jego twórczości. Uchwycony na nim moment marszu posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana, w celu ponownego zaprzysiężenia tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja 1791, budzi wiele kontrowersji… Artysta po raz kolejny przekłamuje historię oraz interpretuje ją po swojemu, dodając elementy, których nie było w trakcie rzeczywistego wydarzenia. Czy był ignorantem, a może zrobił to celowo? Jeśli tak, to dlaczego? Tego dowiemy się podczas kolejnej e-sztuki w Artusie.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.

Jeśli chcielibyście w tym trudnym okresie kwarantanny wesprzeć Dwór Artusa w dalszych działaniach oraz artystów, którym będziemy starali się pomagać, wystarczy kliknąć w  ⏩Toss a coin to Artus & Artists⏪  i nabyć cegiełkę. Tak wiele, za tak niewiele, bo cała przyjemność po naszej i Waszej stronie!

Zdjęcie gł. Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja, Wikimedia Commons (domena publiczna)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646045

Skip to content