e-Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła – Burza

Giorgione, The tempest

e-Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła – Burza

Dwór Artusa - logo

W historii sztuki istnieje wiele dzieł, których ikonografia do dziś budzi sporo wątpliwości. Nie ma jednak chyba bardziej tajemniczego obrazu niż Burza, weneckiego malarza Giorgione’a. To obraz równie zagadkowy, co artysta, który go namalował. Doczekał się  wielu najróżniejszych interpretacji, ale żadnej nie uznano za dostatecznie zadowalającą. Włoski naukowiec, Salvatore Settis, opublikował w 1978 roku książkę, w której zebrał te najbardziej interesujące i wyszło mu ich aż… 29. A było to przecież 40 lat temu! Od tego czasu naukowcy wciąż starają się zrozumieć malowidło i odkryć tajemnice, które z niego biją, zwracając uwagę na jego nieoczywisty przekaz.

Kim są przedstawione na płótnie postacie i w jaki sposób wiążą się ze sobą oraz z burzowym krajobrazem? W kolejnej e-Sztuce w Artusie poznacie kilka najciekawszych interpretacji, a także spróbujecie na nowo odczytać to niezwykłe dzieło, będące dziś ozdobą weneckiej Galleria dell’Accadamia.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.

Kiedy: 28.04.2020 (wtorek), godz. 18.30
Gdzie: YouTube Dworu Artusa

Zdjęcie gł. Giorgione, The tempest (Burza). Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164395

Skip to content