29 wrz Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Inicjatorem ogłoszenia tego nietypowego święta była Polska Izba Książki. Od 2001 roku wiele instytucji i osób włącza się w aktywny sposób w promowanie idei głośnego czytania właśnie 29 września. O głośnym czytaniu rozmawiamy dziś z pracownikami Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy.
– W tym roku, niestety, na razie nie możemy tradycyjnie spotkać się z najmłodszymi w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. W zamian chcemy przypomnieć najważniejsze korzyści, jakie niesie czytanie – zwłaszcza głośne – dla rozwoju dzieci w każdym wieku oraz zaproponować kilkanaście książek z naszego bogatego księgozbioru, które poruszają tematykę czytania – mówi Grażyna Ruta-Balińska z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.
– Dlaczego warto czytać dzieciom?
– Zalet jest bardzo wiele, najistotniejsze jest to, czytanie przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudowuje słownictwo dziecka, uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie. Nie mniej ważne jest to, że czytanie rozbudza zainteresowania i rozwija wyobraźnię dziecka. Ułatwia też samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w poprawnym mówieniu i czytaniu oraz kształtuje nawyk czytania na całe życie. Nie sposób też nie wspomnieć o profilaktycznych zaletach głośnego czytania dziecku, gdyż niewątpliwie może ono chronić przed uzależnieniem od telewizji i innych mediów elektronicznych. Ważne jest również to, że czytanie buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem.
– Od wielu lat prowadzi pani w bibliotece zajęcia edukacyjne w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek, które oferują aktywności plastyczne, manualne, łamigłówki umysłowe, ale punktem wyjścia jest zawsze książka.
– Tak, gdyż głośne czytanie to same korzyści. Książki wspierają rozwój psychiczny dziecka, zacieśniają więzi emocjonalne, pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zapraszamy naszych dorosłych czytelników do zapoznania się z książkami dla najmłodszych, w których bohaterami są biblioteki, bibliotekarze i książki, i w których poruszana jest tematyka czytania. Dla czytelników przygotowaliśmy wirtualną półkę z propozycjami biblioteki.
– W bibliotece czytacie nie tylko najmłodszym.
– Od lat organizujemy dla osób niewidomych i niedowidzących spotkania, którym towarzyszy głośne czytanie – mówi Mariola Burak z Wydziału Udostępniania Zbiorów – Promujemy nowe audiobooki, czytamy gościom najciekawsze fragmenty książek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone sylwetkom niezwykłych kobiet, tradycji budowania bożonarodzeniowych szopek w Polsce i na świecie, postaciom wyjątkowych bydgoszczan. Wychodzimy również z ofertą do Domu Dziennego Pobytu „Senior”. Dla nich również przygotowujemy spotkania, w których ważnym elementem jest głośne czytanie fragmentów książek dotyczących wybranego tematu. Seniorzy polubili nasze cykle o tradycjach, np. karnawału na świecie. Zachęcamy emerytów, aby czytali swoim wnukom. Amerykanin Jim Trelease, autor książek poradnikowych o roli czytania dzieciom, twierdzi, że codzienne głośne czytanie maluchom tych samych historyjek zwiększa ich zasób słów nawet o 40 proc. w porównaniu z dziećmi, którym rodzice nie czytają.
– Czy głośne czytanie przynosi też korzyści dorosłym i starszym ludziom?
– Oczywiście, sprawia ono, że w delikatne wibracje wpada całe ciało, co rozluźnia mięśnie i ścięgna. To jak masaż od wewnątrz. Może pomóc np. w napięciowych bólach karku czy głowy. Czytanie na głos, szczególnie ze zmienną intonacją, podobnie jak śmiech powoduje, że poprawia się krążenie, co pociąga za sobą dotlenienie i lepszą pracę m.in. serca, płuc i mięśni. Wyniki badań mózgu wskazują, że czytanie zdań lub słów na głos uaktywnia trzy różne ośrodki w mózgu. To ważne w przypadku osób starszych – mózg, tak jak mięśnie, też wymaga ćwiczeń i aktywności. Wspomniany przeze mnie autor radzi, aby czytać na głos rodzinie czy znajomym śmieszne fragmenty znalezione w książce lub gazecie. Osoby, które często się śmieją, mają bardziej aktywne komórki układu odpornościowego, zwane naturalnymi zabójcami. To zwiększa ich zdolność do walki z chorobami. Głośne czytanie pomaga uspokoić rytm serca. Czytanie to też melodyka języka. Rytm, tempo, harmonia. Czytając powoli rytmicznym i spokojnym głosem, uspokajamy oddech i wyciszamy tętno – redukujemy poziom stresu, który jest obecny w naszym życiu na co dzień. Bardzo żałuję, że na razie wszystkie nasze zajęcia są zawieszone. Mam jednak nadzieję, że wkrótce się spotkamy. Proszę wszystkich zainteresowanych spotkaniami w bibliotece, aby zaglądali na naszą stronę internetową. Serdecznie zapraszam!
Fot. Pexels