Dziesięcioro przykazań (1923) – pokaz specjalny!

Dziesięcioro przykazań (1923) – pokaz specjalny!

Niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć na dużym ekranie jedną z największych produkcji okresu kina niemego! Słynny film Cecila B. DeMilla składa się z dwóch części, biblijnej i współczesnej. Pierwsza z nich poświęcona jest Mojżeszowi. Film przedstawia życie Mojżesza i Izraelitów w Egipcie pod władzą Ramzesa, ucieczkę z Egiptu w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej, przejście Morza Czerwonego, zawarcie przymierza, kult złotego cielca. Sceny przejścia przez Morze Czerwone, zrealizowane z użyciem efektów specjalnych i w kolorze, do dzisiaj robią wielkie wrażenie.

W drugiej części reżyser mówi o znaczeniu dekalogu w świecie współczesnym. Akcja rozgrywa się w San Francisco, a jej bohaterami są dwaj bracia McTavish, John i Dan; ciężko pracujący stolarz i bogaty architekt, intrygant. Obaj rywalizują o miłość tej samej dziewczyny, a konflikt potęguje się kiedy John odkrywa, że brat używa przy budowie katedry tandetnych materiałów, co prowadzi do zawalenia się kościoła.

Wydarzenie towarzyszące finisażowi wystawy „X Triennale Sztuki Sacrum. Świetość natury?”, którą można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do 29.08.2021.

Kiedy: 28 sierpnia 2021 (sobota), godz. 18.00.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł

Prelekcja przed filmem – dr Radosław Osiński

Zdjęcie gł.: Dziesięcioro przykazań (1923) – kadr z filmu

27 sierpnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7187178

Skip to content