Dzieło sztuki po konserwacji

Dzieło sztuki po konserwacji

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na wystawę czasową pt. „Cenne dzieło Feliksa Pęczarskiego po konserwacji”. Na wystawie prezentowane jest płótno „Amatorowie herbaty i Kuriera” z 1826 roku, jeden z czterech obrazów obecnie konserwowanych w ramach dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na wystawie zobaczymy również zdjęcia oraz film edukacyjny „Spojrzenie z obrazu i w obraz”- https://www.youtube.com/watch?v=uYv5gZa1yeg&feature=youtu.be, ukazujące najciekawsze momenty prac konserwatorskich, wykonywanych przez Edytę Hankowską-Czerwińską.

F. Pęczarski – obraz “Amatorowie herbaty i Kuriera” przed konserwacją

Feliks Pęczarski (1804-1862) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy związanych z Włocławkiem. Jest zaliczany do prekursorów realizmu w malarstwie polskim. Artysta, który w dzieciństwie stracił słuch, jako uważny obserwator pokazywał zróżnicowaną mimikę twarzy swoich postaci, niekiedy w karykaturalny sposób. Pęczarski ostatnie lata swego życia spędził we Włocławku. MZKiD systematycznie pozyskuje do zbiorów jego obrazy. Obecnie włocławska kolekcja liczy 12 prac i należy do największych w Polsce.

Wystawa trwa do 20 grudnia 2019 roku. Więcej na http://muzeum.wloclawek.pl/cenne-dzielo-feliksa-peczarskiego-konserwacji/

Fot. Jarosław Czerwiński

Zdjęcie gł.: F. Pęczarski – obraz po konserwacji

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,151,276