Dzielmy się Serdecznością

Dzielmy się Serdecznością

Pedagodzy pracujący w Szkole Szpitalnej (Zespół Szkół nr 33 – Szkoła Szpitalna w Bydgoszczy) ciągle szukają inspiracji do prowadzenia zajęć z podopiecznymi. Kilka lat temu poznali cudownych poznaniaków z Fundacji Serdecznik, z którymi nawiązali współpracę, trwającą aż do dzisiaj. Wspólna przygoda zaczęła się, gdy w ramach prowadzonego projektu “Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka”, otrzymali Bajkowóz. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, bajkowy pojazd w kształcie dwóch domków, zawierający dużo ciekawych książek, pacynki oraz szuflady pełne „magicznych” drobiazgów, które każde dziecko uzna za skarby. Woluminy znajdujące się w niecodziennym wehikule mają cudowną, terapeutyczną moc, przez co stają się inspiracją do napisania projektów edukacyjnych oraz wielu zajęć wychowawczo-terapeutycznych, prowadzonych przez naszych nauczycieli na różnych oddziałach szpitalnych. W ciągu kilku lat zrealizowano takie projekty edukacyjne jak: “Czytająca świetlica”, “Książka na jesienne wieczory” czy „Opowiem Ci bajkę”. Aktualnie w Klinice Psychiatrii Dziecięcej wdrażany jest projekt “Książek moc”.

Niedawno Fundacja Serdecznik przekazała Walizki – młodsze siostry Bajkowozu. Są mniejsze i mogą dotrzeć tam, gdzie nie można dojechać Bajkowozem. Czerwone, zgrabne i zawierają książki – marzenie każdego, kto prowadzi zajęcia wychowawcze czy terapeutyczne. Poruszają wiele trudnych, a nawet drażliwych tematów i stanowią doskonały początek wielu ważnych rozmów z dziećmi i młodzieżą.

Trzecim elementem Wspaniałego Tria jest Pudełko Mocy. Skrywa ono w sobie ogrom  niespodzianek, na widok których oczy dzieci stają się okrągłe, a z ust wyrywają się dźwięki zachwytu. Są tam akcesoria do masażu, flakoniki wypełnione lśniącymi drobinkami, puzderka pełne puszystych kulek, woreczki z suszonymi wonnościami oraz piękne i mądre teksty zamknięte w lśniących kopertach. Wszystkie te rzeczy przyciągają uwagę uczniów i pomagają wciągnąć ich do świata bajek, dobrych praktyk i słusznych wyborów. Słuchając swoich podopiecznych podczas zajęć pedagodzy ze Szkoły Szpitalnej są przekonani, że książki mają uzdrawiającą moc, a spotkania z Bajkowozem, Walizką i Pudełkiem Mocy zmieniają życie na lepsze.

Tekst: Sylwia Kamieńska, Ilona Jeziorkowska
Fot. Sylwia Kamieńska

Fot. główna: Pudełko Mocy

 

28 maja 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190245

Skip to content