Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej – wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej – wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, który odbędzie się 6 września (czwartek) 2018 r. o godz. 13.00 w sali wystawowej Biblioteki w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego 4.

Organizatorami ekspozycji poświęconej dziejom literatury dla dzieci i młodzieży są trzy największe toruńskie biblioteki: WBP Książnica Kopernikańska w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Celem wystawy jest promowanie czytelnictwa, propagowanie wysokoartystycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich dzieci i młodzieży.

Na wystawie prezentowane będą książki pochodzące ze zbiorów toruńskich bibliotek: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej i Biblioteki Pedagogicznej, ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży, prace plastyczne dzieci z przedszkola „Bajkowy Dworek” w Toruniu, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz komiksy powstałe w czasie wakacyjnych zajęć w Filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Il. Wojciecha Gersona z książki Stanisława Jachowicza "Bajki i powiastki" (1860)

Il. Wojciecha Gersona z książki Stanisława Jachowicza “Bajki i powiastki” (1860)

Dzięki książkom zaprezentowanym na wystawie zainteresowani zapoznają się z pierwszymi polskimi książkami dla dzieci i młodzieży oraz z pierwszymi twórcami oryginalnej polskiej literatury dla młodych odbiorców, do których należą: Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Jachowicz, Lucjan Siemieński, Narcyza Żmichowska i Teofil Lenartowicz.

Dorośli i dzieci przekonają się, jak zmieniała się grafika, jakim przeobrażeniom ulegał układ typograficzny książek adresowanych do dzieci i młodzieży. Dzieci zobaczą książki, które czytali ich dziadkowie i rodzice, a dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie lektury ze swojego dzieciństwa, np. Serię z Krasnalem i Serię z Wiewiórką, a także książki-rozkładanki z ilustracjami Vojtěcha Kubašty.

Podczas wernisażu dr hab. Maciej Wróblewski z UMK wygłosi krótki wykład poświęcony dziejom literatury dziecięcej i młodzieżowej, a organizatorzy opowiedzą gościom o zgromadzonych na wystawie eksponatach.

Wystawie będą towarzyszyły zajęcia edukacyjne adresowane do nauczycieli i uczniów, prowadzone przez znaną toruńską autorkę i ilustratorkę książek obrazowych, Iwonę Chmielewską oraz bibliotekarzy z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.

Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Ekspozycję można oglądać do 29 września 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Materiały do pobrania:

Rysunki dzieci z Filii nr 12 zainspirowane przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka,

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337253

Skip to content