Działalność Galerii Sztuki Wozownia a “czerwona strefa”

Wozownia, Wikimedia

Działalność Galerii Sztuki Wozownia a “czerwona strefa”

Galeria Sztuki "Wozownia"

Mimo objęcia Torunia tzn. “czerwoną strefą”, Galeria Sztuki Wozownia działa bez zmian i zaprasza do zwiedzania trzech aktualnych wystaw – tym bardziej, że dostępne są one tylko do niedzieli, 25 października.

Hołd – tytuł wystawy Basi Sokołowskiej – odnosi się do hołdu, który autorka chce złożyć ważnym dla siebie artystkom. Są wśród nich Anna Atkins – pionierka fotograficznej techniki cyjanotypii, rzeźbiarka Louise Bourgeois oraz malarki – Georgia O’Keeffe oraz Agnes Martin. Co łączy te postaci? Jak mówi autorka wystawy: „Każda z nich należy do innego rozdziału historii sztuki, jednak łączy je siła talentu i determinacji, niezależność wizji artystycznej i konsekwencja, z jaką każda z nich swoją wizję realizowała”. Podobnie jak one, Sokołowska wciąż̇ pozostaje wierna swojemu osobistemu, metaforycznemu wyobrażeniu świata. Przygląda się̨ z bliska organicznemu światu roślin, ale też codziennemu otoczeniu, poszukując w nich inspiracji do swoich fotografii i rysunków.

Druga z nowych wystaw to pokaz fotografii. „Dziady” Michała Jakubowicza konfrontują różne wątki nawarstwiające się w miejscach dawnych niemieckich cmentarzy, przekształconych współcześnie na parki, tereny zielone czy skwery. Według dawnych polskich tradycji obrzęd dziadów polega na spotkaniu żywych z umarłymi przodkami, młodych ze starymi, współczesności z historią. Na wystawie polskie narracje i współczesne style życia skonfrontowane są z dwojako obcą tradycją: obcą, bo niemiecką, oraz obcą, bo ewangelicką.

Równolegle w Wozowni prezentowana jest także wystawa „Czas kamienia” Urszuli Kluz Knopek. To projekt z pogranicza sztuki i literatury, na który składają się obiekty i teksty. Praca traktuje o przeżywaniu żałoby po stracie bliskiej osoby. Żałoba jest tutaj traktowana jako pretekst do zajrzenia w głąb siebie i nauki patrzenia na ten trudny, lecz ważny okres w życiu z wielkim szacunkiem i pokorą.

Wystawy prezentowane są w siedzibie galerii przy ul. Ducha św. 6 codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 13.00–18.00 (wt.) oraz 12.00–17.00 (śr.–pt.). Obowiązuje reżim sanitarny – maseczki i dezynfekcja rąk. W obiekcie może przebywać równocześnie ograniczona ilość osób.

Działalność pozawystawiennicza galerii prowadzona jest w przestrzeni wirtualnej. Wykłady w ramach stałych cyklów edukacyjnych udostępniane są na profilu galerii na Facebooku oraz na wozownianym kanale YouTube. W najbliższym czasie pojawią się dwie premierowe prelekcje – 22 października Marta Kołacz opowie o modzie zaangażowanej oraz o tym, co mogą komunikować ubrania, a 27 października Anna Cymer w ramach autorskiego cyklu “Architektury droga do współczesności” zaprezentuje zabytki czasów transformacji i opowie o tym, jak kapitalizm zmienił polskie budownictwo. Obie prezentacje rozpoczną się o godz. 18.30.

Fot. Wozownia (Wikimedia Commons)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646174

Skip to content