Dyskusyjne Kluby Książki w BMIno

Dyskusyjne Kluby Książki w BMIno

Wypożyczalnia

Magdalena Grzebałkowska, Komeda. Osobiste życie jazzu

Książka Magdaleny Grzebałkowskiej jest biografią nie tylko artysty, muzyka Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, ale też  historią polskiego jazzu w czasach komunizmu. Autorka stopniowo wprowadza czytelnika w świat jazzu. Swoją opowieść rozpoczyna od 1956 r.,  przełomowego wydarzenia, tj. od Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, kiedy to sześciu młodych pasjonatów muzyki wkracza na scenę, a wśród nich Krzysztof Trzciński, lekarz-pianista. Magdalena Grzebałkowska w umiejętny sposób przekazuje wiele szczegółów z życia zawodowego i osobistego muzyka. Jej wytrwałość i drobiazgowość w poszukiwaniu informacji zasługuje na uznanie.

Następne spotkanie odbędzie się 29 stycznia o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka Juliana Barnesa Zgiełk czasu.

Filia nr 1

Michelle Frances, Ta dziewczyna

Powieść Michelle Frances to pełen intryg thriller psychologiczny. Laura ma dobrą i satysfakcjonującą pracę jako producentka telewizyjna. W jej małżeństwie nie układa się najlepiej, więc całą swoją miłość przelewa na syna Daniela, który jest jej oczkiem w głowie. Pewnego dnia chłopak  poznaje Cherry, piękną i bystrą agentkę nieruchomości. Laura podejrzewa, że dziewczyna coś ukrywa, że interesuje ją tylko majątek, dlatego wymyśla okrutne kłamstwo, które uruchamia lawinę perfidnych zdarzeń…

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 17 stycznia 2019 r. o godz.15.00  i będzie dotyczyć książki Podwójne życie reporterki – Fallaci, Torańska Remigiusza Grzela

Filia nr 3

Mario Giordano, Ciotka Poldi i sycylijskie lwy

Książka Mario Giordano jest pochwałą życia. Bohaterka, sześćdziesięcioletnia Poldi usiłuje rozwiązać zagadkę zniknięcia znajomego młodzieńca, poznaje interesującego komisarza policji, przeżywa niezwykłe przygody. Minusem powieści jest styl utworu, niemiłosierne dłużyzny jak z przewodnika turystycznego i dygresje narratora, niewiele wnoszące do historii, a jedynie rozbijające strukturę wątku głównego. Sama Poldi jednak zachwyciła wszystkie czytelniczki zarówno swoją odwagą, dociekliwością godną panny Marple, jak i wyjątkową osobowością i wspaniałym podejściem do rozwiązywania życiowych problemów.

Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 29 stycznia 2019 r.  o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu książki Joanny Kruszewskiej Miłość raz jeszcze.

Filia nr 7

Hendrik Groen, Małe eksperymenty ze szczęściem: sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4

Hendrik Groen to pseudonim literacki autora, który pomimo niebywałych sukcesów swoich książek pragnie pozostać w ukryciu, ceniąc sobie bardziej od sławy i rozgłosu święty spokój. Historia, choć napisana w zabawny sposób, porusza poważne i trudne tematy związane ze starością. Starość opowiedziana przez pisarza jest tym bardziej smutna, gdyż główny bohater trafia do Domu Opieki w Amsterdamie, gdzie kumulacja wszelkich starczych bolączek i dolegliwości jest ogromna. Tytułowy Hendrik jest człowiekiem inteligentnym, z dużym poczuciem humoru. Pisanie dziennika ma być terapią – czymś, co pomoże mu szczerze skomentować otaczającą go rzeczywistość i zachowania pensjonariuszy, a przy tym odważnie wypowiedzieć własne zdanie. Dzięki temu poznajemy cały wachlarz cech i zachowań starych ludzi i jest to obraz bardzo smutny.

Następne spotkanie – 29 stycznia o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Grzebałkowskiej  – Komeda. Osobiste życie jazzu.

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7143026