04 lut Dyskusyjne Kluby Książki w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu
Dyskusyjne Kluby Książki polecają…
Wypożyczalnia dla Dorosłych
Julian Barnes, Zgiełk czasu
Julian Barnes na stronach swej najnowszej powieści Zgiełk czasu przywołał postać wybitnego rosyjskiego kompozytora Dimitra Szostakowicza (1906-1975). Młodość kompozytora przypadła na czas tworzenia się władzy radzieckiej i stalinowskiego terroru. Książka podzielona jest na trzy części uwzględniające najważniejsze, przełomowe zdarzenia z życia Szostakowicza.
W roku 1936 na scenie opery wystawiono jego satyryczną operę Lady Makbet mceńskiego powiatu, którą Stalin skrytykował osobiście w anonimowym artykule. To wydarzenie stało się pierwszym punktem zwrotnym w życiu Szostakowicza – muzyk popada w niełaskę władz, drugim był wyjazd za ocean, w tym czasie artysta uświadamia sobie, że system zagarnął go całego, duszę i ciało. Ostatnim, trzecim – autor już “wiedział tylko, że ten czas jest najgorszy ze wszystkich. Najgorszy czas to nie to samo, co czas najbardziej niebezpieczny”.
Następne spotkanie odbędzie się 26 lutego o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka Zygmunta Miłoszewskiego Jak zawsze.
Filia nr 1
Remigiusz Grzela, Podwójne życie reporterki – Fallaci. Torańska
To znakomity portret dwóch wybitnych dziennikarek. Obie odważne i wyjątkowe, wędrowały po świecie, żyły z pasją, pisały wspaniałe książki i reportaże. Remigiusz Grzela wykonał potężną pracę, badając biografię i dokonania obu dziennikarek. Przejechał tysiące kilometrów, by zebrać odpowiednie materiały, odkrył ważne dokumenty, rozmawiał z ich najbliższymi. W ten sposób powstał głęboki portret dwóch wyjątkowych dziennikarek i epoki, w której żyły i którą starały się opisać.
Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 28 lutego 2019 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki Na skraju załamania autorstwa B. A. Paris.
Filia nr 3
Joanna Kruszewska, Miłość raz jeszcze
Joanna Kruszewska w swojej powieści podjęła się przedstawienia rozmaitych obliczy miłości. Raz jest to fascynacja młodszym partnerem w przypadku małżonków nieco znudzonych wieloletnim związkiem. Innym razem to chora, zaborcza miłość matki do długo wyczekiwanego jedynego dziecka. Może też być pełne rezygnacji poddanie się woli dominującego partnera. Pomimo, że powieść nie wzbudziła ogólnego zachwytu, wywołała gorącą dyskusję, a to właśnie jest podstawowym celem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.
Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 26 lutego 2019 r. o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu książki Magdaleny Majcher Matka mojej córki.
Filia nr 7
Magdalena Grzebałkowska, Komeda: osobiste życie jazzu
Autorka nie zawodzi! Podobnie jak przy wcześniejszych biografiach, wykonała tytaniczną wręcz pracę i stworzyła książkę prawie dokumentalną, ubrana w piękną, literacką formę. Materiały do niej zbierała przez trzy lata. Stworzyła ciekawy portret nie tylko głównego bohatera – Krzysztofa Trzcińskiego Komedy, ale szczegółowo i barwnie opisała historię muzyki jazzowej w Polsce. To także szeroka panorama ówczesnego życia kulturalnego i społeczno-politycznego. Przez książkę przewija się plejada znanych nam postaci ówczesnego środowiska muzycznego, aktorskiego. Poznajemy początki kariery niezwykle utalentowanych, barwnych ludzi, którym przyszło żyć w siermiężnych czasach PRL-u, ich zmagania artystyczne, ale i osobiste…
Następne spotkanie naszego Klubu – 26 lutego o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Laetiti Colombani Warkocz.