16 paź Dyskusyjne Kluby Książki polecają…
Dyskusyjne Kluby Książki polecają…
Wypożyczalnia dla Dorosłych
Eric Karpeles, Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza
Józef Czapski, pisarz, świadek historii, niezwykła postać w życiu kulturalnym polskiej emigracji, ale przede wszystkim malarz, który zafascynował amerykańskiego malarza i pisarza Erica Karpelesa. Autor zainteresował się osobą Józefa Czapskiego przez przypadek, wcześniej nigdy o nim nie słyszał, ale tak go ta postać zainteresowała, że postanowił napisać biografię tego dziś już zapomnianego malarza, dla którego w życiu najważniejsze były uczciwość i prawda.
Następne spotkanie odbędzie się 29 października o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka Mileny Rachid Chehab pt. Komu bije Big Ben.
Filia nr 1
Karolina Bednarz, Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet to świetny reportaż, idealna książka dla tych, którzy są ciekawi, jak wygląda życie kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Karolina Bednarz w swojej książce dotknęła wielu tematów, przytoczyła mnóstwo poruszających historii, wzbudziła ciekawość, pokazała realia życia kobiet w Japonii. Autorka dzieli się swoim doświadczeniem z pobytu w Japonii, obserwacjami codziennego życia. Przedstawia fakty, dane statystyczne oraz informuje o ważnych wydarzenia tego kraju. Z empatią przysłuchuje się swoim rozmówczyniom i opisuje ich losy.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 10 października 2019 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki Aurelie Valognes Przegwizdane.
Filia nr 3
W Filii nr 3 pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczki poświęcają na zaprezentowanie i krótkie omówienie książek, które podczas lata stały się ich zdaniem najciekawszą lekturą. Tym razem pośród wielu wymienionych tytułów pojawiły się:
– Czarni Pawła Reszki – autor bestsellerowego cyklu o lekarzach Mali Bogowie tym razem ukazał środowisko księży,
– Gałęziste Artura Urbanowicza – thriller rozgrywający się w baśniowych terenach Suwalszczyzny,
– powieści obyczajowe Iwony Banach np.: Lokator do wynajęcia lub Klątwa utopców – humorystyczne i poprawiające nastrój czytelnika,
– trylogia historyczna Anne Jacobs – wielowątkowa saga rodzinna,
– Ogień wśród nocy Teresy Messineo – wstrząsająca opowieść o wojennych losach pielęgniarek.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 29 października i poświęcone będzie omówieniu książki Magdaleny Majcher Zima.
Filia nr 7
Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka i Michał Pruski, Kamerdyner
Tematem pierwszego, po wakacyjnej przerwie, spotkania była powieść, która powstała na podstawie scenariusza filmowego o tym samym tytule.
Kamerdyner to opowieść o świecie, którego już nie ma, o losach trzech narodów – Kaszubów, Polaków i Niemców w ciągu 45 lat minionego wieku, o okrutnej zbrodni w Piaśnicy we wrześniu 1939 r. wreszcie o zakazanej miłości wciągniętej w wir tej dramatycznej historii. Książka zawiera wiele nieznanych faktów historycznych dotyczących tragicznych dziejów Kaszubów i pomorskich junkrów i jest krokiem milowym dla popularyzacji i upowszechniania wiedzy o historii XX wieku na Kaszubach.
Następne spotkanie naszego Klubu – 29 października o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Martyny Bundy Nieczułość.