Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Lars Mytting, Płyń z tonącymi

Bohaterem powieści jest 23-letni Edward Hirifjell, który mieszka wraz z dziadkiem na norweskiej wsi. Kiedy dziadek umiera, Edward otrzymuje wiadomość, że trumna dla zmarłego wykonana została już przed laty. Rodzą się pytania, na które nasz bohater nie znajduje odpowiedzi. By poznać prawdę, musi opuścić rodzinny dom i wyruszyć w świat. Poszukiwanie skarbu, rodzinne tajemnice, piękne  i dramatyczne opisy przyrody, to tylko niektóre wątki tej niezwykle ciekawej powieści.

 Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka  Markety Zahradnikovej Bóg nie jest automatem do kawy.

Filia nr 1

Wiesław Myśliwski, Ucho igielne

To wspaniała medytacja nad życiem, historią, pamięcią, ale też współczesnością. To sentymentalna podróż przez życie bohatera, utkana ze wspomnień, jego spostrzeżeń, refleksji oraz przebłysków pamięci. W powieści tej jak w lustrze odbija się ogrom polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i zachowane w tajemnicy. Piękna książka o życiu i przemijaniu. Autor czaruje słowem i obrazem, skłania do refleksji nad własnym życiem, pozwala czytelnikowi zastanowić się nad tym, co tak naprawdę zachowujemy
w swojej pamięci najsilniej.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 czerwca 2019 r. o godz. 15.00  i będzie dotyczyć książki  pt. LUD. Z grenlandzkiej wyspy autorstwa Ilony Wiśniewskiej.

 

Filia nr 3

Jodi Picoult, To, co zostało

 To, co zostało opowiada historię  niemieckiego żołnierza z formacji SS i polskiej Żydówki, która z rodzinnej piekarni w Łodzi trafia do obozu koncentracyjnego. Lektura rozpoczyna się współcześnie w niedużym mieście w Stanach Zjednoczonych, gdy Sage, wnuczka więźniarki z Auschwitz, dowiaduje się, że zaprzyjaźniony z nią starszy dżentelmen podczas II wojny światowej pracował w komandzie śmierci SS i  był nadzorcą w obozie koncentracyjnym. Sage stara się dowiedzieć jak najwięcej o człowieku, który prosi ją, by nie tylko pomogła mu umrzeć, lecz by przebaczyła przed śmiercią jego winy.

Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 25.06.2019 r. i poświęcone będzie omówieniu książki Nicholasa Evansa Przepaść.

Filia nr 7

Anity Shreve, Żona pilota

Powieść porusza odwieczny problem zdrady małżeńskiej. Zdradzający mężczyzna jest pilotem, który ginie wraz z pasażerami na pokładzie kierowanego przez siebie samolotu, a żona dowiaduje się o zdradzie po jego śmierci. Śmierć będąca wynikiem wybuchu bomby podłożonej do torby Jacka uruchamia dwa równoległe śledztwa. Jedno prowadzą linie lotnicze, które od dłuższego czasu obserwowały podejrzane zachowanie swego pracownika, drugie prowadzi jego żona. Śledztwo Kathryn ujawnia podwójne życie męża i jego współpracę z IRA. To powieść trzymająca w napięciu, skłaniająca do refleksji i stawiania pytań o granice zaufania, jakie stawiamy bliskim nam osobom… Czy postawa głównej bohaterki, która stwierdza, że nie stać jej, by rozpaczać po człowieku, którego tak naprawdę nie znała, możliwa jest do zrealizowania w realnym życiu?

Następne spotkanie naszego Klubu – 25 czerwca o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Hishama Matara Powrót.

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,850,945