Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książek polecają…

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Wolfgang Bauer, Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki

Wolfgang Bauer napisał reportaż o dramatycznej sytuacji kobiet w Nigerii i zbrodniczej działalności sekty terrorystycznej Boko Haram, organizacji, która dąży do utworzenia w Nigerii Kalifatu. Kiedy w roku 2014 Boko Haram uprowadziło z internatu w niewielkim mieście Chibok 276 dziewcząt, dopiero wtedy świat dowiedział się o tej przerażającej sekcie. Prawdopodobnie w niewoli Boko Haram znajduje się wiele tysięcy kobiet. Gromadząc wiedzę potrzebną do napisania książki autor przeprowadził rozmowy z ponad sześćdziesięcioma dziewczętami i kobietami, którym udało się uciec z rąk oprawców. Ich relacje dokumentują przerażające zbrodnie i dają obraz życia wewnętrznego organizacji.

Następne spotkanie odbędzie się 18 grudnia o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Grzebałkowskiej Komeda: osobiste życie jazzu.

Filia nr 1

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Najlepiej w życiu ma twój kot…

„Najlepiej w życiu ma twój kot… bo jest przy tobie” pisała w liście do swojego partnera, Kornela Filipowicza, Wisława Szymborska. Chociaż nigdy ze sobą nie mieszkali, ich związek był pełen czułości i troski. Książka odkrywa przed czytelnikiem codzienne życie wybitnego prozaika i przyszłej noblistki. Pokazuje związek znanych ludzi, który przez kilkadziesiąt lat był chroniony przed reporterami. Mimo redaktorskich i wydawniczych niedociągnięć, jest to świetna pozycja na jesienne wieczory, najlepiej do czytania w towarzystwie kota.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 20 grudnia 2018 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki Ta dziewczyna autorstwa Michelle Frances.

Filia nr 3

Joanna Kruszewska, Nic się nie kończy

Powieść Joanny Kruszewskiej, pomimo że zawiera podstawowe elementy fabuły, wykorzystywane obecnie w polskich powieściach obyczajowych dla pań, nie jest słodkim czytadłem. Wręcz przeciwnie, autorka zaserwowała kapitalnie realistyczny obraz polskiej rodziny, w której fasada pokazuje zupełnie inną rzeczywistość niż wnętrze. Nie jest to obraz tak dramatyczny jak w filmie Cicha noc Piotra Domalewskiego, lecz też skłania do dyskusji i refleksji.

Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 18 grudnia o godz. 16.00. i poświęcone będzie omówieniu książki Mario Giordano Ciotka Poldi i sycylijskie lwy.

Filia nr 7

Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy

Książka Justyny Kopińskiej, to zbiór szesnastu zamkniętych reportaży poruszających kilka spośród najważniejszych spraw karnych ostatnich lat. To książka wstrząsająca, dogłębnie, do bólu… Porażają osobiste dramaty przedstawionych w niej postaci. Przytłacza i budzi grozę fakt, że instytucje powołane do pomocy chorym, poszkodowanym, skrzywdzonym w różny sposób i z różnych powodów – dalej bezlitośnie krzywdzą poranionych ludzi z powodu własnych psychoz, braku odpowiedzialności, profesjonalizmu czy zwykłej przyzwoitości, a także w imię interesownych układów i powiązań… Tym bardziej imponuje odwaga i rzetelność Autorki, która zadała sobie niewyobrażalny trud w celu wyjaśnienia i nagłośnienia tych trudnych spraw. W swoich tekstach wszystkich, którzy zawiedli albo czegoś nie dopełnili wymienia z imienia i nazwiska – księży, urzędników, sędziów, którzy wydali niesprawiedliwy wyrok. To odważna i mądra kobieta, która przedkłada pomoc innym nad własne bezpieczeństwo i komfort. I pięknie wierzy w sens i moc sprawczą tego, co tak dzielnie robi.

Następne spotkanie naszego Klubu już 18 grudnia o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Hendrika Groena Małe eksperymenty ze szczęściem.

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7645955

Skip to content