Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Wypożyczalnia

James David Vance, Elegia dla bidoków

Książka J. D. Vance’a, amerykańskiego pisarza i publicysty, pt. Elegia dla bidoków  przez krytyków rekomendowana jest jako najważniejsza pozycja o Ameryce ostatnich lat.

Autor wychował się w rodzinie białych Amerykanów wywodzących się ze Szkotów i Irlandczyków,  w rodzinie, w której żaden z jej członków nie zdobył wyższego wykształcenia. Amerykanie mówią o nich bidoki, buraki, białe śmiecie, a dla J. D. Vance’a to rodzina, przyjaciele, sąsiedzi. Vance opowiada właśnie o tej warstwie społecznej, o ich stosunku do pracy, religii, polityki, jak wygląda życie codzienne bidoka, jaka jest jego mentalność, tzw. kodeks honorowy, mówi o przemocy w rodzinie, o nałogach, możliwościach awansu społecznego. Zwraca też uwagę na czynniki, bez których trudno wyrwać się z kręgu biedy, marazmu, nicnierobienia.

Następne spotkanie odbędzie się 25 września o godz 16.00. Będziemy rozmawiać o książce Katarzyny Drogi pt. Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej.

Filia nr 1

Bernhard Schlink, Kobieta na schodach

Niemiecki prawnik wiódł do tej pory życie spokojne, uporządkowane, bez niespodzianek.  Zmienia się to w chwili, gdy w jednym z muzeów widzi obraz kobiety. Nie jest to jednak zwyczajny obraz, ponieważ był on uznawany za zaginiony. Na obrazie znajduje się kobieta na schodach. To Irene, która zawróciła w głowach wielu mężczyznom. Sam prawnik był gotowy poświęcić dla tej kobiety wszystko, jednak wkrótce ona znika z jego życia. Wiadomość o odnalezieniu obrazu jest zaskoczeniem także dla dwóch innych mężczyzn, którzy kiedyś ją kochali i nadal czują się przez nią oszukani. Pewnego dnia spotykają się we czworo. Każdy z nich chce odzyskać coś cennego, co utracili w przeszłości. Jednak tylko jeden chce odzyskać  Irene.  Kobieta na schodach to książka o miłości, bliskości, zauroczeniu, ale też o odchodzeniu i o śmierci. Autor pośrednio zadaje w niej pytania o to, jak żyć godnie (i w zgodzie z samym sobą), o wartości, o istotę miłości.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 13 września 2018 r. na godz. 15.00. Dyskusja będzie dotyczyć książki  Czerwone Złoto Toma Hillenbranda.

Filia nr 3

Sue Monk, Sekretne życie pszczół

Powieść rozgrywa się w latach 60. na Południu Stanów Zjednoczonych i pomimo tego, że porusza takie problemy, jak segregacja i uprzedzenia rasowe, to wątki traumy osieroconego dziecka i poszukiwania swego azylu  wśród ludzi są aktualne także dziś, bez względu na miejsce na mapie. Lily, młoda, zagubiona nastolatka, odkrywa związki pomiędzy kobietami, które udzieliły schronienia jej i towarzyszce, a dawno utraconą matką. Akcja książki nie epatuje okrucieństwem, lecz budzi mocne wrażenia i pozostawia chęć powrotu do lektury, choćby po to by po raz kolejny zanurzyć się w fascynujący świat pszczół i ludzi, obdarzających je miłością. Czytelniczki zachwyciła powieść, choć miały zastrzeżenia co do powolnego rozwinięcia akcji. Natomiast klubowiczki, które oglądały ekranizację, zgodziły się, że pomimo dobrej obsady, z głębi powieści na ekranie nie pozostało zbyt wiele.

Na następne spotkanie zapraszamy 25 września i omawiane będą lektury przeczytane w czasie wakacji.

Filia nr 7

Susan Hannah, Słowik

To powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Andrei de Jongh – belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała w zorganizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Akcja książki toczy się od 1940 roku we Francji, do której wkroczyły wojska niemieckie. Autorka przedstawia wojnę z kobiecego punktu widzenia. Akcenty te  zostały rozłożone między wojenne losy dwóch sióstr – Vianne i Isabelle, tytułowego Słowika. Dowiadujemy się, czego doświadczały kobiety, które czekały w domach na powrót zmobilizowanych mężów, mieszkając często pod jednym fachem z wrogiem i jakie heroiczne decyzje podejmowały te, które angażowały się w działalność ruchu oporu.

Kolejne spotkanie naszego Klubu po wakacjach – 25 września, o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Petera Wohllebena Sekretne życie drzew.

Anna Skulska, Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Zdjęcia: Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337944

Skip to content