Dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska: Studiując astronomię w Toruniu 75 lat temu (19 listopada)

Dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska: Studiując astronomię w Toruniu 75 lat temu (19 listopada)

Dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska jest pierwszą kobietą, która ukończyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (początkowo studiowała matematykę). Do Torunia przybyła z rodziną zaraz po wojnie – w 1945 r. Z toruńską uczelnią była związana zawodowo przez kilkadziesiąt lat – do roku 2007. W czwartek, 19 listopada, na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej opowie o studiach na UMK, wówczas jednej z najmłodszych uczelni wyższych w kraju, o fascynacji astronomią i o pracy nauczyciela akademickiego.

Początki astronomii na UMK to czasy profesorów Władysława Dziewulskiego i Wilhelminy Iwanowskiej. Dr Łubieńska-Iwaniszewska przypomni, jak wyglądały ich wykłady, jaki był wtedy program studiów astronomicznych. Zdradzi, dlaczego porzuciła matematykę na rzecz astronomii i astrofizyki. Opowie o budowie obserwatorium astronomicznego w podtoruńskich Piwnicach (dowiemy się, kto je tworzył). Prelekcja rozpocznie się o godz. 18.00.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7161524

Skip to content