Dopóki to wszystko trwa – czytanie antologii “Wojna 2022”

Dwa egzemplarze książek z bombą na okładce. Wersje ukraińsko- i polskojęzyczna.

Dopóki to wszystko trwa – czytanie antologii “Wojna 2022”

Logo Młynów RotheraW dniu drugiej rocznicy pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę, spotkamy się w kawiarni Nowe Miejsce w Młynach Rothera, by zatrzymać się wspólnie przy tekstach tworzonych przez pisarki i pisarzy z Ukrainy. Wydana przez Centrum Mieroszewskiego antologia „Wojna 2022. Eseje, wiersze, dzienniki” to zbiór poruszających utworów, napisanych przez najważniejszych ukraińskich twórców.

Posłuchamy aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Żeni Doliak i Pawła L. Gilewskiego, którzy przeczytają wiersze i eseje m.in. Kateryny Babkiny, Serhija Żadana, Jurija Andruchowycza, Iji Kiwy. Będzie to okazja do wsłuchania się w głosy aktorów i pokazania solidarności poprzez swoją obecność.

Po dwudziestym czwartym lutego 2022 roku wielu z nas zabrakło słów. Wydawało się, że one się skończyły, umarły. Ale tak nie jest. Przez szok i ból słowa zniknęły, żeby po jakimś czasie wrócić – pokaleczone, ale mocniejsze i bardziej wolne. […] My, redakcja ukraińskojęzycznego magazynu i portalu o Polsce „Nowa Polszcza”, zrozumieliśmy, że musimy zebrać te ukraińskie słowa, którymi teraz jest pisana najnowsza historia, w jedną książkę. […] Książkę, do której teksty powstawały w okopach, schronach bombowych, ośrodkach dla uchodźców, na przejściach granicznych, przy dźwiękach syren, w mieszkaniach bez prądu. Teksty, które pomagają nam, Ukraińcom, lepiej zrozumieć siebie – taką mamy nadzieję – pomogą także Polakom lepiej zrozumieć nas.

(Żenia Klimakin, redaktor naczelny „Nowej Polszczy”)

 

Czytanie odbędzie się w języku ukraińskim i w języku polskim. W dniu wydarzenia w Młynach będzie można kupić polsko- i ukraińskojęzyczny egzemplarz antologii „Wojna 2022”.

Kiedy? 24.02.2024 r., godz. 18.30-20.00
Gdzie? Kawiarnia Nowe Miejsce w Młynach Rothera w Bydgoszczy, wejście od strony tarasu
Dla kogo? Dla wszystkich, rekomendowany wiek 16+
Cena: bezpłatnie
Zapisy: online

_

22 lutego 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023712