Dołącz do walki z fake newsami

FakeHunter Challenge

Dołącz do walki z fake newsami

W weekend 13-15 listopada każdy może wziąć udział  w wyzwaniu polegającym na wyszukiwaniu i weryfikacji fake newsów w sieci i otrzymać za to nagrody. Punkty można otrzymywać za zgłoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji.

W cyberprzestrzeni coraz częściej pojawiają się i to na dużą skalę  fałszywe informacje, popularnie zwane fejkami. Dotyczą one wielu dziedzin życia, świadomie lub nie, wprowadzając w błąd. Każdy może być ofiarą dezinformacji lub wręcz oszustwa. Nie zdając sobie sprawy z tego, czym są fake newsy i jaką mają siłę rażenia, zbyt łatwo wierzymy w to, co czytamy i oglądamy. O tym, jak ważna jest walka z fałszywymi informacjami pokazał czas pandemii koronawirusa. W sieci zaczęły masowo pojawiać się informacje, że technologia 5G wywołuje chorobę Covid-19 i raka, szczepienia powodują autyzm, a noszenie maseczek może być groźne dla zdrowia. Ofiarami oszustw informacyjnych w Internecie padają m.in. zwykli ludzie, osoby publiczne, firmy, których wartość rynkowa z powodu fake newsów jest niszczona.

Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników Internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W konkursie mogą wziąć udział zespoły liczące od jednej do dziesięciu osób, przez 3 dni rywalizujące i walczące o atrakcyjne nagrody.

Strona FakeHunter Chellenge

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164372

Skip to content