Do Kłóbki po wiedzę o ziołach i dawnych zwyczajach

Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło

Do Kłóbki po wiedzę o ziołach i dawnych zwyczajach

W niedzielę (4 sierpnia) odbędzie się drugi w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Na rodzinną imprezę pod nazwą „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła” zaprasza Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.

Tematem przewodnim spotkania będą zwyczaje związane z obchodami Święta Matki Boskiej Zielnej. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników festynu miedzy innymi premierowe widowisko „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie” przygotowane przez Zespół Obrzędowy Lubominianki z Boniewa (powiat włocławski), z którego dowiemy się, z czego przed laty przygotowywano bukiety zanoszone w sierpniu do kościoła i za co w ten sposób dziękowano. Będzie to okazja, by poznać zastosowanie i właściwości ziół i polnych kwiatów.

Nie zabraknie także muzyki ludowej, pieśni i tańców w wykonaniu kapeli Echo Kujaw z Wierzbinka (woj. wielkopolskie) oraz zespołu folklorystycznego Kruszynioki z Kruszyna (powiat włocławski). Występom towarzyszyć będzie wiele atrakcji, m.in. słuchowisko o ziołolecznictwie w mobilnym planetarium, degustacja naparów z ziół i pokazy dawnego rzemiosła. Pojawią się także stragany ze sztuką ludową, rękodziełem i swojskim jadłem.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach spotkania przygotowano konkursy sprawnościowe, które poprowadzą druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzewiu (powiat włocławski), a także warsztaty wyrobu koszyków wiklinowych i świec woskowych i wspólne zabawy na wiejskim podwórku.

Więcej informacji o festynie na stronie muzeum.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest filią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, będącego instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7160331

Skip to content