Długie jesienne wieczory spędź na nauce programowania!

Ekran laptopa z fragmentem kodu programu.

Długie jesienne wieczory spędź na nauce programowania!

Szukasz mądrej rozrywki na długie jesienne wieczory dla siebie i swoich dzieci? Zacznijcie programować! Niezależnie od tego, ile macie lat, na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno.

Jesienne wieczory nie muszą być nudne. Programowanie – wbrew temu, co niektórzy sobie wyobrażają – nie musi kojarzyć się wyłącznie z czasem spędzonym przed komputerem. To przede wszystkim świetna zabawa, która dodatkowo wspomaga rozwój myślenia logicznego i kreatywność. Co najważniejsze, do nauki podstaw programowania nie potrzebujecie żadnych sprzętów ani nawet książek. Wystarczy… kilka kartek i kolorowe kredki lub flamastry. Mnóstwo przykładów takich aktywności znajdziecie w publikacji „Zabawy w programowanie offline”, opracowanej przez ekspertkę i ambasadorkę Europejskiego Tygodnia Kodowania (CodeWeek) – Iwonę Brzózkę-Złotnicką.

Dla najmłodszych: kodowanie na dywanie

 

Proste zabawy w kodowanie możecie wprowadzać z powodzeniem już dzieciom w wieku przedszkolnym. Pamiętajcie jedynie, by aktywności dostosować do poziomu umiejętności Waszego dziecka. To znakomity sposób na urozmaicenie jesiennych wieczorów. Zacznijcie od prostych zabaw, jak np. powtarzanie schematów układanych z klocków. Taki schemat możecie narysować na kartce lub zbudować z klocków i poprosić dziecko o odtworzenie go.

Znacie grę w statki? A czy wiecie, że na jej bazie można bardzo łatwo rozpocząć naukę kodowania? Do tej gry będą Wam potrzebne: kartka papieru, kredki lub mazaki, małe karteczki ze strzałkami, karteczki zielona i czerwona, oznaczające start i metę, pionek lub mała figurka (grę można utrudnić, dodając strzałki, które nakazują obroty lub zakręty, czy też wprowadzając na planszy różnego rodzaju pułapki). Narysujcie kratownicę jak do gry w statki, ustalcie miejsce startu i mety, a następnie poproście dziecko, aby zakodowało drogę swojej figurki, używając strzałek. Kolejnym krokiem będzie przesuwanie pionka po planszy.

Spróbujcie kilku prostych zabaw i pamiętajcie – aby nauka w takiej formie przyniosła efekty, istotne są nie tylko chęci, ale również Wasze nastawienie. Warto zadbać o dobrą atmosferę, nie stawiać poprzeczki zbyt wysoko. W pierwszym kroku wybadajcie, jakie tempo i styl pracy będzie odpowiedni do umiejętności Waszego dziecka. Nie poprawiajcie błędów w momencie, kiedy je dostrzeżecie, pozwólcie dzieciom zauważyć je i naprawić w kolejnym kroku. Popełnianie błędów to nieodzowny element w procesie nauki programowania.

Dla młodzieży: Minecraft Education

 

Jeśli jesteście rodzicami nastolatków, z pewnością słyszeliście o Minecrafcie. Czy wiecie, że istnieje wersja tej gry, która została stworzona po to, by młodzież nie tylko mogła się świetnie bawić, ale równocześnie zdobywać wiedzę? Mowa o Minecraft Education – grze, która wykorzystuje środowisko dobrze znane dzieciom do wprowadzania nauki np. programowania. Jak to działa? Gracz znajdzie tam narzędzie do programowania nazwane „Code Builder”, które pozwala tworzyć i modyfikować komendy i skrypty używane do sterowania elementami gry. Dzięki tej mechanice można zmieniać sposoby działania bloków, tworzyć nowe przedmioty, a w dalszych etapach rozgrywki nawet tworzyć całe modyfikacje.

Pamiętajcie, że gry powoli stają się elementem nauczania w szkole. Młodzieży pozwalają zdobywać nowe kompetencje, a nauczycielom i rodzicom zrozumieć i poznać świat, który tak zafascynował dzieci na całym świecie.

Dla starszych: kursy z programowania

 

Obecnie na świecie istnieją tysiące języków programowania, jednak od lat niezmiennie za jeden z najbardziej uniwersalnych uważany jest JavaScript. Jeśli czujecie, że programowanie może stać się Waszą nową pasją, a może nawet sposobem na życie, warto rozpocząć tę przygodę od podstaw, np. z bezpłatnym kursem „Do czego można wykorzystać język Javascript?”, który znajdziecie na portalu OSE IT Szkoła. Dowiecie się z niego, że pisanie stron internetowych, stworzenie od podstaw własnej gry, aplikacji na smartfony czy oprogramowania dla robotów – to tylko niektóre z możliwości języka Javascript! Podczas kursu zobaczycie też, jak fragmenty tego języka wykorzystywane są na stronach internetowych – to doskonałe wprowadzenie do podstawowych konstrukcji w Javascript. Stworzycie także pierwszy własny program do gry w Sudoku!

Kolejnym najbardziej pożądanym językiem wśród programistów jest Python. Jego możliwości są naprawdę szerokie: świetnie sprawdzi się w przypadku analizy danych, tworzenia stron internetowych czy programowania systemowego. Nauka Pythona jest niezwykle intuicyjna, a to dzięki temu, że jego składnia jest zbliżona do naturalnej i w głównej mierze bazuje na języku angielskim. Rozpocznijcie Waszą przygodę od darmowego kursu „Podstawy języka Python”, podczas którego zapoznacie się z podstawowymi konstrukcjami składniowymi, obsługą plików oraz wyjątków. Kurs ten jest również idealnym wprowadzeniem w świat programowania. Znajdziecie go oczywiście na OSE IT Szkoła!

Na tym nie koniec. Na bezpłatnej platformie edukacyjnej OSE IT Szkoła znajdziecie jeszcze inne kursy programowania – dla mniej i bardziej zaawansowanych. Zapraszamy!

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

_

14 grudnia 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189433

Skip to content