Dla Niepodległej – Wielki Konkurs z Historii

Dla Niepodległej – Wielki Konkurs z Historii

17 października br. w Szkole Podstawowej w Maliszewie odbył się Wielki Konkurs z Historii – dla Niepodległej. Został on objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat organizacyjny objął Wójt Urzędu Gminy Lipno – pan Andrzej Piotr Szychulski, zaś patronat medialny: Tygodnik Lipnowski, CLI i Gazeta Pomorska.

W konkursie wzięły udział 23 pary uczestników, którzy zmierzyli się w 3 rundach konkursowych. Uczestnikami historycznych zmagań byli przedstawiciele lokalnych władz, policji, dyrektorzy okolicznych szkół, przedstawicielki Kuratorium Oświaty we Włocławku, nauczyciele, rodzice uczniów oraz inne osoby, zaprzyjaźnione z placówką, które zgłosiły swój udział w konkursie. Pytania konkursowe zostały przygotowane przez pana Dariusza Chrobaka pełniącego funkcję przewodniczącego jury. Jurorkami były także: pani Joanna Wołodko i pani Beata Laszkiewicz – Kućba. Pytania konkursowe dotyczyły czasów rozbiorów aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r., zarówno wydarzeń polityczno- historycznych, ale także z dziedziny kultury: literatury, sztuki i nawiązań filmowych.

Zwycięska para – przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Lipnie – pani Renata Tężycka i pan Maciej Czerwiński otrzymali statuetki oraz nagrodę finansową w kwocie 500 zł na osobę ufundowaną przez Starostę Lipnowskiego – pana Krzysztofa Baranowskiego, zaś Wójt Gminy Lipno – pan Andrzej Szychulski przeznaczył 300 zł na osobę dla pary, która zajęła II miejsce – pani Bożenie El Maaytah i panu Piotrowi Kuligowskiemu z Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem. Na III miejscu uplasowały się ex aequo pary: Ewa Rozen i Irena Retlikowska – przedstawicielki Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu oraz Jadwiga Bartczak i Piotr Bartczak – przedstawiciele absolwentów i rodziców uczniów maliszewskiej szkoły.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą i znajomością czasów Polski w okresie rozbiorów – za udział w historycznych zmaganiach otrzymali dyplomy, podziękowania i drobne upominki związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie krótkiego programu artystycznego uczennice klas V – VIII zaśpiewały najpopularniejsze pieśni patriotyczne związane z obchodami Święta Niepodległości.

W przyjaznej atmosferze udekorowani zostali zwycięscy, a na zakończenie biorący udział w konkursie stanęli do pamiątkowej fotografii.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134511