Digital Youth Forum w szkołach w całej Polsce i w Ukrainie! Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza do udziału już 3 czerwca

Digital Youth Forum

Digital Youth Forum w szkołach w całej Polsce i w Ukrainie! Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza do udziału już 3 czerwca

Jak nastolatki zmieniają na lepsze świat wokół siebie? Czym jest bezpieczna i otwarta na różnorodność szkoła? Czy warto zdobyć się na odwagę i zacząć tworzyć? Jak wspierać rówieśników z Ukrainy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można usłyszeć podczas siódmej edycji Digital Youth Forum już 3 czerwca.

Wydarzenie odbędzie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik i będzie transmitowane online, zapisy klas szkolnych wciąż trwają. Z uwagi na uczniów i uczennice z Ukrainy uczących się w polskich szkołach wystąpienia tłumaczone będą na język ukraiński. Transmisję z Forum oglądać będą też uczniowie i uczennice kilkudziesięciu szkół w Ukrainie. Wszystkie wystąpienia tłumaczone będą również na język migowy.

Digital Youth Forum to wyjątkowe spotkanie online, w czasie którego młodzi aktywiści i aktywistki oraz dorośli specjaliści i specjalistki z dziedziny nowych technologii dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z nastolatkami. Prelegenci i prelegentki inspirują, mówią, co ich popchnęło do działania, jakie trudności napotkali na swojej drodze i jak sobie z nimi poradzili. DYF przeznaczony jest dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz 1-3 szkół ponadpodstawowych.

Po dwóch latach pandemii wracamy do Centrum Nauki Kopernik! To właśnie stamtąd będziemy prowadzili transmisję. Chcemy, by DYF łączył najlepsze cechy wydarzeń offline i online. Na widowni zasiądzie blisko 400 uczniów i uczennic z całej Polski, ale też mocno skupiamy się na wysokiej jakości transmisji i dostosowaniu jej do potrzeb klas oglądających nas zdalnie. Zgłosiło się ich już ponad 200 i cały czas rejestrują się kolejne. Z radością przywitaliśmy tez zgłoszenia do udziału szkół ukraińskich. Transmisja będzie dla nich nie tylko okazją do edukacji medialnej, ale też zdalnego spotkania z rówieśnikami z Polski – mówi Maciek Kępka, koordynator wydarzenia.

Odkryć swój potencjał

Zapisy na wydarzenie trwają do dnia jego rozpoczęcia, są dostępne na stronie digitalyouth.pl. Zapisów mogą dokonywać nauczycielki i nauczyciele.

Program DYF jest pomyślany jako kompletny dzień zajęć lekcyjnych, uwzględnia przerwy na odpoczynek i część artystyczną. W tegorocznej edycji nie zabraknie wątków ukraińskich. Młoda, lecz doświadczona aktywistka Kira Sukhoboichenko opowie o swojej akcji Nastolatki Nastolatkom, zaś utalentowana 12-latka Ania Lychogliad zagra na tradycyjnym ukraińskim instrumencie – bandurze.

DYF pokazuje ludzi, którzy robią coś dla innych i przekonują, że to nie jest takie trudne. Myślę, że po wybuchu wojny dużo osób odkryło w sobie chęć działań społecznych. Sama znam osoby, które wcześniej chciały się zaangażować, ale nie wiedziały, jak zacząć – a teraz pomagają bardzo aktywnie. Moja historia pokazuje, że warto odpowiadać na wyzwania, które pojawiają się na naszej drodze, bo jedno wydarzenie czasem płynnie przechodzi w następne, a dobra dzieje się coraz więcej – mówi Kira Sukhoboichenko.

Zmieniać otoczenie

Aż trzy wystąpienia będą dotyczyły uczniowskich pomysłów na rozwiązywanie problemów, z którymi dzieci i nastolatki spotykają się na co dzień – związanych ze zdrowiem i dobrostanem w cyfrowym świecie, oszczędną gospodarką odpadami i zapobieganiem katastrofie klimatycznej. Opowiedzą o nich uczniowie z Gryfina, Kwidzyna i Wrocławia, finaliści konkursu Solve for Tomorrow organizowanego przez firmę Samsung.

Działaniu i innowacyjności sprzyja bezpieczne, wspierające i otwarte na różnorodność środowisko szkolne. W tej sprawie zabierze głos Dominik Kuc, aktywista i inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Z tegorocznym badaniu przeprowadzonym w ramach tego rankingu 30% uczniów i uczennic deklarowało, że nie każdy i nie każda z nich może się czuć bezpiecznie w swojej szkole. Jeśli przełożymy procenty na liczby, daje to niemal pół miliona młodych ludzi pozbawionych stałego poczucia bezpieczeństwa. Jednocześnie 83% naszych respondentów wskazuje, że mają w swojej szkole co najmniej jedną osobę, na której pomoc mogą liczyć. System nie jest otwarty na różnorodność, ale poszczególne osoby tak, więc tym bardziej powinniśmy dawać im narzędzia i je wspierać – mówi Dominik Kuc.

O tym, że każdy może wpływać na otoczenie i inicjować zmiany społeczne przy pomocy mediów społecznościowych, opowie Paweł Panawa z firmy Meta, do której należą aplikacje Facebook, Instagram i WhatsApp.

Jeśli media społecznościowe są wykorzystywane w dobrym celu, mogą stanowić dla młodych ludzi potężne narzędzie do inicjowania zmiany, poprzez budowanie społeczności, które mają moc wpływania na rzeczywistość, inspirowanie działań lokalnych, angażowanie się w debatę publiczną czy też pomoc w kształtowaniu ruchów społecznych o zasięgu globalnym – mówi Paweł Panawa z Meta.

To tylko niektóre z tematów wystąpień zaplanowanych w ramach tegorocznego Digital Youth Forum. Pełen program dostępny jest na stronie wydarzenia.

***

Wydarzenie poprowadzi Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24 specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, oraz Maciej Kępka, koordynator Digital Youth Forum z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Partnerami DYF są Fundacja Orange (partner główny) oraz Meta, Samsung i Librus (partnerzy strategiczni). Digital Youth Forum jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Głos Nauczycielski” oraz Radio Kampus.

26 maja 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7360065

Skip to content