Dies Natalis Copernici | 551. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Dies Natalis Copernici | 551. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Muzeum Okręgowe w Toruniu19 lutego w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbędzie się wydarzenie, które będzie podsumowaniem i symbolicznym zamknięciem jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Tematem planowanej uroczystości będzie refleksja na temat obecności Mikołaj Kopernika w ikonosferze, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania postaci astronoma w grafice. Razem z zaproszonymi gośćmi, tj. Mariuszem Knorowskim, który przygotuje prelekcję na temat historii plakatu kopernikańskiego, Jarosławem Bujnym – organizatorem dużego konkursu na plakat kopernikański w Olsztynie, Lechem Karczewskim plastykiem toruńskim, wieloletnim admiratorem tematu kopernikańskiego w wielu własnych pracach plastycznych, i Mirkiem Gurzyńskim – plastykiem młodego pokolenia, czerpiącym z inspiracji kopernikańskich, zastanowimy się nad siłą i znaczeniem wizerunku Mikołaja Kopernika we współczesnej plastyce.

Nietypowym zdarzeniem towarzyszącym imprezie Dies Natalis będzie performatywny występ w formule Live Art Andrzeja Poprostu, twórcy toruńskich murali, który przez cały wieczór będzie malował swój mural wewnętrzny, poświęcony postaci Mikołaja Kopernika.

W tym roku w ramach Dies Natalis Copernici Dom Mikołaja Kopernika przygotowuje wystawę „Kopernik 550+1”. Będzie to bogaty pokaz ponad 100 plakatów o tematyce kopernikańskiej z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Tradycyjną częścią wydarzenia jest również występ artystyczny. Specjalny koncert na tegorocznym jubileuszu kopernikańskim zaprezentuje ekipa Voices of the Cosmos, czyli Rafał Iwański, Wojciech Zięba oraz Sebastian Soberski. Widzowie będą mieli okazję posłuchać naturalnych dźwięków dobiegających z kosmosu, poddanych obróbce współczesnych inżynierów brzmień.

Prezentujemy harmonogram wydarzenia w dniu 19 lutego 2024 r.

17.00 – Przywitanie gości
Dyrektor Aleksandra Mierzejewska
17.05 – Symboliczne zamknięcie roku kopernikańskiego 2023
Podsumowanie wydarzeń jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
17.20 – Wręczenie medali
Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
17.25 – Prelekcja: „O obrotach w ikonosferze…”
Mariusz Knorowski
17.45 – Dyskusja panelowa: „Kopernik graficznie! Człowiek symbol – symbol człowieka. Dyskusja o motywach kopernikańskich w plakacie, grafice współczesnej i dizajnie”
Mariusz Knorowski, Mirek Gurzyński, Jarosław Bujny, Lech Karczewski
18.10 – Otwarcie wystawy KOPERNIK550+1
Mała Galeria, II p.
18.15 – Koncert VOICES OF THE COSMOS
Galeria, II p.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
____

Wydarzenie: Dies Natalis Copernici | 551. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika
Termin: 19 lutego 2024 r.
Miejsce: Ratusz Staromiejski
____

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Toruń

9 lutego 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181825

Skip to content