Czytać albo nie czytać…

Czytać albo nie czytać…

 

Nie musisz czytać – przetrwanie nie jest obowiązkowe wykład Jarosława Kordzińskiego zgromadził nauczycieli województwa kujawsko-pomorskiego zainteresowanych kształceniem kompetencji czytelniczych uczniów na konferencji, która odbyła się 25 października 2017 r. w toruńskim Centrum Dialogu. Organizatorami wydarzenia były dwie instytucje w Toruniu: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej. Zebranych przywitały Agnieszka Przybyszewska, wicedyrektor KPCEN w Toruniu oraz Dorota Komendzińska, dyrektor BP w Toruniu.

Prelegent, który od lat specjalizuje się w rozwijaniu kompetencji niezbędnych dla skutecznego wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, podjął kwestie ważne dla kompetencji czytelniczych. Zwrócił uwagę na czytanie jako wartość i zadał pytanie retoryczne: Czy czytanie to kluczowa kompetencja?  Pedagodzy  zastanawiali się nad tym, jakie korzyści daje uczniom  rozwijanie umiejętności czytania przez nauczycieli różnych przedmiotów. Jarosław Kordziński odniósł się również do zapisów w podstawie programowej dotyczących omawianej kompetencji, ponieważ tematyką spotkania było Kształcenie kompetencji czytelniczych a nowe podstawy programowe wszystkich przedmiotów w szkole podstawowej.

Druga część konferencji poświęcona była wsparciu, jakiego udziela Biblioteka Pedagogiczna nauczycielom w kształceniu kompetencji czytelniczych. Przedstawione zostały: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu oraz projekt „Czytaj od A do Zachwytu”.

Na zakończenie spotkania uczestnicy obejrzeli film Marzeny Jarockiej, nauczycielki BP na temat nowych technologii w promowaniu literatury i wydarzeń bibliotecznych.

Konferencję zorganizowała i poprowadziła Anna Piątek, konsultantka KPCEN w Toruniu, znana nauczycielom z wielu spotkań i warsztatów dotyczących czytelnictwa, np. promujących picturebooks.

 

Oprac. Danuta Potręć

Fot. Tadeusz Wański – Pracownia Informacji i Promocji

Opublikowane na stronie KPCEN w Toruniu:
http://www.kpcen-torun.edu.pl/news/view/1475

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6874172