Czy jesteśmy sfejsowani?

Okładka książki "Sfejsowani"

Czy jesteśmy sfejsowani?

KPCEN we Włocławku poleca książkę ze zbiorów swojej biblioteki pedagogicznej

Media społecznościowe zadomowiły się w naszym życiu na dobre. Kochamy Twitter, Facebook, Instagram czy Snapchat za ich niewątpliwe zalety – stały się w naszych rękach narzędziami nieograniczonej niemal komunikacji, podtrzymywania znajomości, zawierania przyjaźni. Niestety – służą też bezmyślnemu  obnażaniu się z życia prywatnego i bezkarnemu podglądaniu. Co więcej – jest to akceptowane przez większość społeczeństwa, a towarzyszące  temu emocje są czasami bardzo skrajne.

W sieci możemy kreować siebie takimi jakimi jesteśmy, jakimi chcielibyśmy być, albo takimi, jak chcemy, by widzieli nas inni. Im więcej „lajków”, tym bardziej czujemy się dowartościowani, bo wreszcie nas ktoś zauważył i docenił. Tu widać, jak zmieniają się ludzie, ich wartości, potrzeby i oczekiwania.

Jakie są konsekwencje takiego przewartościowania, w szczególności w odniesieniu do -powierzonych naszej pieczy – dzieci i młodzieży?

Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmuje dr Suzana E. Flores w książce „Sfejsowani : jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi”.

Autorka, psycholog kliniczny, przez trzy lata przeprowadzała wywiady z użytkownikami Facebooka, badając pozytywne i negatywne cechy Facebooka i oceniając jego wpływ na życie osób w różnym wieku. Wskazała problemy najczęściej spotykane na Facebooku. Nie brakowało również tych kontrowersyjnych, takich jak poczucie własnej wartości, prywatność, presja rówieśników, manipulacja emocjonalna i prześladowanie.

Publikacja dr Flores daje czytelnikowi nie tylko praktyczne wskazówki, jak rozpoznać i uniknąć niezdrowych zachowań, ale także sugestie dotyczące budowania właściwych interakcji na Facebooku w przyszłości. W książce znajdziemy także opisy „typowych” toksycznych fejsbukowiczów, poczynając od stalkera, flirciarza, poprzez cierpiętnika aż do manipulatora. Radzi, jak przed nimi się bronić, aby nie dać się uwikłać w niezdrowe relacje.

Świat wirtualny jest wielkim dobrodziejstwem naszych czasów, ale grono przyjaciół, znajomych, rodziny to wartości uniwersalne. Oderwijmy się choć na chwilę od swoich iPhonów, smartfonów i tabletów. Zafundujmy sobie dostęp do uczuć i emocji, jakie towarzyszą nam przy zwykłej rozmowie „face to face”. Kochajmy siebie takimi, jakimi jesteśmy. Dzięki temu świat będzie różnorodny, a przez to piękniejszy. Social media same w sobie nie są ani złe ani dobre, to od ludzi zależy, jak będą z nich korzystać. Warto więc czasami wylogować się.

Książkę można wypożyczyć korzystając z ?naszego katalogu

wypozyczalnia@cen.info.pl

54 231 33 42 wew. 31

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,844,870