Czerwiec z kulturą

Czerwiec z kulturą

Bydgoszcz logoBydgoskie instytucje kultury zapraszają na ostatnie koncerty i spektakle przed zakończeniem tegorocznego sezonu artystycznego. Warto skorzystać z ich oferty zanim udamy się na letni wypoczynek. Kolejny sezon artystyczny rozpocznie się po wakacjach.

W czerwcu, ostatnim miesiącu sezonu artystycznego 2023/2024 Teatr Polski  zaprasza również na “Hamleta” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Tak lub nie? Za czy przeciw? Lepiej pomścić ojca czy rzucić to wszystko i wyjechać z kraju? Piekło codziennych wyborów. Czy naprawdę musimy jednak wybierać? Spektakl „Hamlet” udowadnia, że nawet w słynnym pytaniu „być czy nie być” można odnaleźć wiele zaskakujących możliwości. Spektakl odbędzie się 15 czerwca (sobota) o godz. 19:00 oraz 16 czerwca (niedziela) o godz.18:00 na małej scenie TPB. Bilety na oba spektakle dostępne w kasie oraz online, szczegóły na teatrpolski.pl.

Teatr Kameralny im. Wandy Rucińskiej zaprasza na musical “Chłopcy z Placu Broni”, spektakl “Rozplątanie tęczy” oraz “Trzy świnki i przyjaciele”.

„Chłopcy z Placu Broni” to opowieść, która już od ponad 100 lat zachwyca i wzrusza czytelników na całym świecie. Przejmująca historia na deskach naszego Teatru zamieni się w pełnowymiarowy musical. Adaptacją powieści Ferenca Molnara i reżyserią spektaklu zajmie się prawdopodobnie najważniejszy musicalowy twórca w kraju: Wojciech Kościelniak. Do jego najsłynniejszych realizacji należą m.in. „Hair”, „Lalka”, „Wiedźmin” i „Chłopi” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Kombinat” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a także najnowsza produkcja Teatru Capitol we Wrocławiu, czyli „A statek płynie”. Spektakl rekomendowany dla widzów w wieku 10+. Pokazy zaplanowano na 7 i 9 czerwca.

„Rozplątanie tęczy” to idealne przedstawienie na początek przygody z teatrem.  Aktorzy zapraszają dzieci w wieku już od 1. roku życia na spektakl stworzony specjalnie dla nich. Akcja nie dzieje się szybko, najważniejsze są obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą na dalszy plan, padają rzadko, bo „Rozplątanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. To wzajemne słuchanie i obserwowanie. Przedstawienie zaplanowano 14, 15 i 16 czerwca.

15, 16, 18 i 19 czerwca na kameralnej scenie odbędzie się spektakl “Trzy świnki i przyjaciele”,  klasyczna baśń braci Grimm o trzech świnkach w nowej, zaskakującej odsłonie. To spektakl pełen humoru, dynamicznych dialogów i wyjątkowych bohaterów oraz muzyczna opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto podzielić się ze światem. Również o tym, że różnice pomiędzy nami powinny nas wzbogacać, a nie dzielić. Na scenie oprócz Jagody, Adasia i Heleny – czyli rodzeństwa świnek – oraz wilka zobaczymy między innymi wróżkę, misia i krasnoludka. Będzie magia, śmiech, a nawet rapujący guziec. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jaka taksówka kursuje po lesie, która krowa jest najbardziej utalentowana i dlaczego sarny są największymi chuliganami w całym królestwie zwierząt, koniecznie odwiedźcie Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Spektakl rekomendowany dla widzów w wieku 5+.

Love story na zakończenie sezonu w Filharmonii Pomorskiej

Dajmy się zaprosić w niezapomnianą podróż, gdzie każda nuta opowiada historię miłości w sposób niezwykły i wzruszający – zapowiadają organizatorzy. August Holmès przeniesie melomanów w romantyczną atmosferę nocy, gdzie miłość rozkwita w świetle gwiazd. Jacques Offenbach zaprosi w romantyczny rejs po weneckich kanałach. Johann Strauss wciągnie słuchaczy  w wir zabawnych intryg, a Richard Strauss pokaże, że nawet w obliczu przeciwności losu, miłość jest silniejsza niż wszystko inne. Koncert zaplanowano na 21 czerwca (piątek) o godz. 19:00.

Galeria Miejska bwa

W bwa oglądać można otwartą na początku maja wystawę Alicji Kubickiej “Mówię kiedy muszę”. Punktem wyjścia dla prezentowanych obrazów i całej malarskiej praktyki artystki jest dynamika obraz – opowieść o nim, dziejąca się zawsze wtedy, gdy obraz jest pokazywany. Wystawa jest o tym jak zmienia się odbiór obrazu pod wpływem osobistej słownej narracji autora. Ekspozycję można oglądać do 15 czerwca br.

Wystawa “Powroty 2” Zbigniewa Gostomskiego to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości artysty w Bydgoszczy, podczas której pokazywane są zarówno prace z lat 60. XX w. (z cyklu Przedmioty optyczne), jak również te powstałe po roku 2000 (między innymi cykl lightboxów DOM). W ramach ekspozycji zobaczyć można kilkadziesiąt obiektów pochodzących z Muzeum Narodowego w Warszawie, z Muzeum Sztuki w Łodzi, z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, z Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, z Fundacji Signum, z kolekcji Grzegorza Musiała, z kolekcji Tomasza Ziętaka oraz prywatnych zbiorów Barbary Gostomskiej. Wystawę można oglądać do 16 czerwca br.

Do  23 czerwca można oglądać wystawę Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991 – to druga w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (po wystawie w 2020 roku) edycja wystawy fajansu z Włocławka, poszerzona o obiekty ceramiki użytkowej. Pokazane na ekspozycji wyroby fajansu włocławskiego pochodzą z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Celem wystawy jest zobrazowanie działalności włocławskiej fabryki w okresie powojennym – od lat 50-tych do momentu zamknięcia fabryki w 1991 i pokazanie różnorodności produkowanych form i dekoracji na fajansie w różnych etapach działalności fabryki. Prezentacji wyrobów ceramicznych (m.in.: wyroby oświetleniowe, wazony, figurki, lustra, tarcze zegarowe, świeczniki, patery do owoców, fragmenty serwisów, naczynia kuchenne, patery autorskie znanych projektantów polskich) towarzyszyć będą filmy archiwalne, fotografie malarek fajansu, widoki dawnej fabryki, pokazujące proces produkcyjny fajansu oraz projekty form i dekoracji fajansowych. Wystawie towarzyszą warsztaty ceramiczne.

Źródło: bydgoszcz.pl

_

6 czerwca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185055

Skip to content