“Czemu tak rychło, Panie?” – wspólne śpiewanie pieśni

“Czemu tak rychło, Panie?” – wspólne śpiewanie pieśni

W środę, 7 listopada o 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się 38. spotkanie z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota” polegające na wspólnym śpiewaniu pieśni ludowych. Z uwagi na listopadowe święta i wspomnienia tym razem zaśpiewamy pieśni o śmierci.

Przez wieki w społecznościach tradycyjnych śpiewanie było stałą praktyką rodzinną i społeczną. W muzeum przywołujemy tę tradycję związaną z ważnymi momentami życia i kalendarza obrzędowego. Pieśni o śmierci niekiedy przybierają formę niemal filozoficznych rozważań o kondycji i celu ludzkiego życia, czasem to wezwania do patronów spraw ostatecznych. Ich niezwykle aktualne treści ubrane w formę modlitwy czy wymownego memento dla żyjących, pomagały dawniej oswoić strach przed nieuniknionym. Dziś także z powodzeniem mogą pełnić tę funkcję. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek oraz ich współczesne interpretacje.

Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać.
Teksty zapewnia organizator.
Prowadzenie: Marta Domachowska.
Sala widowiskowa.
Bilet: 1 zł/os.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6869023