Czemu spieramy się o piękno? – powracają czwartki z filozofią w Toruniu

Czemu spieramy się o piękno? – powracają czwartki z filozofią w Toruniu

W mury Dworu Artusa wracają wykłady z cyklu Czwartki z filozofią. 8 listopada odbędzie się spotkanie poświęcone sporom wokół piękna. Gościem tego wydarzenia będzie prof. dr hab. Adam Grzeliński.

Uczestnicy spotkania zastanawiać się będą, czy można uzasadnić nasze przekonania dotyczące takich wartości jak piękno. Z jednej strony znana teza zdrowego rozsądku powiada, że w kwestiach smaku nie powinniśmy się spierać, bowiem sprowadza się on do indywidualnych upodobań. Z drugiej jednak strony ten sam zdrowy rozsądek podpowiada nam, że orzekając o pięknie i innych wartościach estetycznych, wyrażamy prawdy, którym przysługuje obiektywna wartość.

Kwestią, którą w związku z tym domaga się omówienia, jest wskazanie na podstawy roszczenia naszych sądów o pięknie do prawdziwości. W trakcie wykładu zostaną przedstawione różne sposoby uzasadnienia tego fenomenu, odwołujące się do klasycznych stanowisk w filozofii.

Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, 87–100 Toruń
Termin: 8 listopada 2018 o godz.18:30

Prof. dr hab. Adam Grzeliński pracuje w Instytucie Filozofii UMK, gdzie kieruje Pracownią Filozofii Brytyjskiej. Jest autorem monografii Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a (2001), Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o ludzkiej naturze (2005), Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya (2010), Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a (2018, w druku) oraz przekładów dzieł filozoficznych na język polski.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164632

Skip to content