Cykl “Dla Dorosłych”: O dzieciach i bocianach w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Cykl “Dla Dorosłych”: O dzieciach i bocianach w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w wakacyjne czwartki na nową odsłonę cyklu “Dla Dorosłych” dedykowanego osobom 18+.
W czasie kolejnych spotkań przyjrzymy się sprawom, o którym nie wypada mówić przed osiągnięciem dorosłości. Popołudniowe wykłady, pogadanki i spotkania dotyczyć będą m.in. tego, skąd na świecie biorą dzieci, w sztuce ludowej – golasy, a na ciele – tatuaże.
Porozmawiamy o dawnych okolicznościach chodzenia za potrzebą, alkoholu i pijakach, relacjach damsko-męskich na wsi oraz o tym, co zakrywały, a co odkrywały ubrania w tradycyjnej kulturze ludowej.

Poznamy też tajniki gimnastyki (nie)słowiańskiej i spróbujemy swoich sił w tej praktyce. W świat „Dla dorosłych” wprowadzą nas pracownicy różnych działów Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz goście – znawcy tradycyjnych białoruskich praktyk ruchowych kobiet.

Kiedy: 4, 11, 18, 25 lipca oraz 1, 8, 22, 29 sierpnia, godz. 18.00-19.30
Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł.

Pierwsze spotkanie: 4.07: O dzieciach i bocianach – prowadzenie: Monika Freygant-Dzieruk.

Skąd się biorą dzieci? Jakie były dawniej niezawodne metody na sprowadzenie na świat potomka? Czy były sposoby na to by temu zapobiec? O dawnych zwyczajach antykoncepcji, sposobach na poczęcie dziewczynki lub chłopca oraz o tym jak uchować niemowlę przed złem porozmawiamy na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…”. Poruszymy tematy związane z „dobrym” scenariuszem życia mieszkańców dawnej wsi. Opowiemy o babkach, które sprawowały opiekę nad ciężarnymi oraz o zakazach i przesądach, których musiała przestrzegać przyszła mama w celu ochrony dziecka.

Monika Freygant-Dzieruk – archeolog, edukatorka w Dziale Edukacji Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz doktorantka Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Od ponad 10 lat organizuje różnego rodzaju imprezy i warsztaty związane z popularyzacją historii, oraz lekcje tzw. żywej historii, przybliżając uczestnikom nie tylko zagadnienia związane z dawną działalnością człowieka, ale również dotyczące dziedzictwa i patriotyzmu lokalnego. Szczególnie bliskie są jej wątki związane z dawnymi zwyczajami i zabiegami z zakresu lecznictwa ludowego i zielarstwa.

Link do biletów

Liczba miejsc ograniczona.

28 czerwca 2024 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7647425

Skip to content