Cyberkultura_02 – bakterie w sztuce

Cyberkultura

Cyberkultura_02 – bakterie w sztuce

Ważną rolę w sztuce odgrywa czasem to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Dlatego w trakcie drugiego spotkania z cyklu „Cyberkultura” przyjrzymy się wykorzystaniu tego, co mikro, w skali makro.

Prowadzenie: dr Łukasz Kędziora

 W 1928 roku Alexander Fleming, szkocki lekarz i bakteriolog, podczas porządkowania laboratorium zauważył na jednej z szalek narośl, która zdawała się działać bakteriobójczo. Ta obserwacja doprowadziła go do odkrycia po kilku latach pierwszego antybiotyku – jednego z rodzajów penicyliny. W 1945 roku wraz z Howardem Floyerem i Ernstem Chainem otrzymał za to Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Fleming miał w sobie również żyłkę artysty i na długo przed swoim historycznym dokonaniem tworzył obrazy i ilustracje, posługując się nie pędzlem czy ołówkiem, a bakteriami właśnie.

Czy jego artystyczne hobby przyczyniło się do odkrycia penicyliny? Trudno powiedzieć. Na pewno jednak zainspirowało wiele innych osób do wykorzystania mikrobów jako materiału twórczego. Efektom ich prac przyjrzymy się w trakcie najbliższego spotkania z cyklu Cyberkultura.

Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Kiedy: 17.02.2021 (środa), godz. 18.00

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646080

Skip to content