Cyberkultura #1 – sztuka, nauka, technologia (13 listopada)

Cyberkultura_01 – sztuka, nauka, technologia - grafika

Cyberkultura #1 – sztuka, nauka, technologia (13 listopada)

W najbliższy piątek o godz. 18.00 na Facebookowym profilu Centrum Literatury CSW w Toruniu odbędzie się pierwszy wykład z nowego cyklu poświęconego cyberkulturze. Wykład poprowadzi dr Łukasz Kędziora.

Czterdzieści lat temu, w 1980 roku, ukazało się pierwsze wydanie “Trzeciej fali” Alvina Tofflera, w której autor rozważał kwestie związane z kompleksowym przekształcaniem się społeczeństw industrialnych w społeczeństwa postindustrialne, zapoczątkowanym w drugiej połowie XX wieku m.in. przez gwałtowny rozwój technologii umożliwiających niemal nieograniczoną wymianę informacji między jednostkami, instytucjami, podmiotami lokalnymi i globalnymi.

Kilka lat później powieści science-fiction Williama Gibsona spopularyzowały pojęcie “cyberprzestrzeni”, które w sztukach wizualnych pojawiło się w nieco odmiennym znaczeniu już w późnych latach 60., gdy Susanne Ussing oraz Carsten Hoff powołali do życia Atelier Cyberspace. Nieco wcześniej, lecz również w latach 60., Alice Mary Hilton wprowadziła w dyskurs naukowy termin “cyberkultura”, określając nim sposób organizacji życia, w którym całe procesy produkcyjne są wykonywane przez systemy maszyn nadzorowanych przez jeden komputer.

Współcześnie znaczną część treści kultury (jeśli nie większość) tworzymy i odbieramy za pomocą narzędzi cyfrowych. Dzięki internetowi mobilnemu i smartfonom możemy niemal zawsze i niemal wszędzie uczestniczyć w globalnej wymianie informacji. Żyjemy zanurzeni w cyberprzestrzeni, a zapośredniczona cyfrowo kultura, w której nieuchronnie przenikają się sztuka, nauka i technologia, staje się, chcąc nie chcąc, kulturą cyfrową – cyberkulturą. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej jej historii, trendom i najciekawszym elementom.

Motywem przewodnim listopadowego spotkania będzie biofeedback – sprzężenie zwrotne między organizmami a maszynami – i sposoby jego wykorzystania w sztuce.

Prowadzenie: dr Łukasz Kędziora
Metodolog i neurohistoryk sztuki, absolwent studiów doktoranckich z zakresu historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył historię sztuki oraz historię sztuki o specjalności europejska turystyka kulturowa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
www.lukaszkedziora.com

Transmisja odbędzie się na profilu Centrum Literatury CSW.
Link do transmisji zostanie udostępniony także w wydarzeniu, w momencie rozpoczęcia spotkania, a film zostanie zapisany i będzie można obejrzeć go w późniejszym terminie.

Kiedy: 13.11.2020 (piątek), godz. 18.00 (online)
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164932

Skip to content