Cud nad Wisłą: spacer tematyczny i pokaz filmu w muzyką na żywo

Cud nad Wisłą: spacer tematyczny i pokaz filmu w muzyką na żywo

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy Cudu nad Wisłą, CSW w Toruniu zaprasza na dwa wydarzenia: spacer tematyczny oraz pokaz filmu z muzyką na żywo!

/ Spacer tematyczny: Wielka wojna z bolszewicką Rosją, Bitwa Warszawska i jej toruńscy bohaterowie

Kiedy: 8.08.2020 (sobota), godz. 10.00

Cud nad Wisłą – każdy zna to określenie, słyszeliśmy je po wielokroć. Kojarzone jest na ogół z bohaterską obroną Warszawy, walkami o Radzymin, bitwą pod Ossowem, księdzem Skorupką, polską kontrofensywą znad Wieprza. Tymczasem określenie to dotyczy również Torunia, wszak Rosjanie byli już na jego przedmieściach, a mimo słabości miejscowego garnizonu, bolszewicy nie zdobyli Grodu Kopernika. Cud? O toruńskich wydarzeniach, osobach i miejscach związanych z wielkimi wydarzeniami sierpnia 1920 roku opowiemy sobie podczas kolejnego, tym razem ciut krótszego 😉 niż zazwyczaj spaceru.

Spotykamy się 8 sierpnia (sobota), o godz. 10.00, przy wejściu na Cmentarz Garnizonowy naprzeciwko Komendy Policji przy ul. Grudziądzkiej 17. Uczestników prosimy o przygotowanie 3 zł, które przydadzą się w trakcie spaceru. Pamiętajmy również o maseczkach!
Prowadzenie: Marcin Orłowski

Więcej informacji: https://csw.torun.pl/bez-kategorii/spacery-tematyczne-rubinkowo-32704/

/ Cud nad Wisłą – projekcja filmu niemego z muzyką na żywo
Kiedy: 8.08.2020 (sobota), godz. 16.00

Koncert odbywa się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu “Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko-Pomorskie 2020.
Zaprezentowany zostanie niemy film “Cud nad Wisłą” z 1921 r., z autorską muzyką Marcina Pukaluka, graną na żywo.

Prowadzenie: dr Magdalena Wichrowska

Film jest zrealizowanym z rozmachem dramatem wojennym ukazującym dzieje wojny polsko-bolszewickiej zakończonej Bitwą Warszawską. W postacie głównych bohaterów wcieliły się gwiazdy przedwojennego kina: Jerzy Leszczyński, Wincenty Rapacki, Edmund Gasiński, a także niezapomniana Jadwiga Smosarska.

Wejściówki będzie można odbierać od 25 lipca 2020 r. w:
– kasie CKK Jordanki (czynnej od czwartku do soboty w godz. 13.00–19.00)
– Centrum Sztuki Współczesnej.

Liczba wejściówek ograniczona z uwagi na COVID-19.

Wydarzenia odbywają się bez przerwy, zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS. W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z wejściówką w dniu koncertu. Szczegóły: www.tos.art.pl

Więcej informacji: https://csw.torun.pl/kino-centrum/cud-nad-wisla-projekcja-filmu-niemego-z-muzyka-na-zywo-32805/

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890128