CSW w Toruniu: Premiera wirtualnej wystawy “Niewinność” Sylwestra Ambroziaka

WYSTAWA / SYLWESTER AMBROZIAK. NIEWINNOŚĆ

CSW w Toruniu: Premiera wirtualnej wystawy “Niewinność” Sylwestra Ambroziaka

Zapraszamy na premierę wirtualnego spaceru po wystawie “Niewinność” Sylwestra Ambroziaka. W piątek, 22 stycznia 2021, o godz. 19.00 wirtualna galeria zostanie opublikowana na stronie zwiedzaj.csw.torun.pl oraz na Facebooku CSW Toruń.

WYSTAWA / SYLWESTER AMBROZIAK. NIEWINNOŚĆ// WYSTAWA / SYLWESTER AMBROZIAK. NIEWINNOŚĆ
Filmy i rzeźby
Kiedy: 22.01–21.03.2021
Kurator: Wacław Kuczma
Koordynacja: Renata Sargalska, Mateusz Kozieradzki
Produkcja: Wojciech Ruminski

Sylwester Ambroziak jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Już od 30 lat bardzo aktywnie wystawia, regularnie zaskakując publiczność i krytykę nowymi pomysłami i zastosowanymi technologiami.

Na wystawie „Niewinność” będzie można obejrzeć trzy grupy rzeźb oraz filmy animowane. W wyjątkowej przestrzeni sali kolumnowej CSW, mającej wysokość 7,26 metra, zostaną podwieszone rzeźby z cyklu „Opuszczone” (2010–11). To dzieło zupełnie odrębne w całej twórczości artysty; projekt oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z ruchem oraz multimediami (audio i wideo). Dopełnieniem tej grupy podwieszonych prac będą „Opuszczone (klęczące)” oraz „Piaskownica” (2018): instalacja oparta o konstrukcję stalową, na której, niczym na scenie, umieszczona jest tytułowa piaskownica z prawdziwym piaskiem.

Po raz pierwszy jednak nie rzeźby i instalacje są najważniejsze na wystawie Ambroziaka, lecz jego filmy. Artysta zajmuje się tworzeniem eksperymentalnych animacji już od 10 lat. Animacje są ściśle związane z jego rzeźbami, bo faktycznie mamy do czynienia z ożywionymi projektami rzeźbiarskimi, które „grają” w filmach. Grupom rzeźb Ambroziaka będą towarzyszyły projekcje na wielkoformatowych ekranach w sali kolumnowej CSW. Pokażemy filmy: „Pokój”, „Baranek”, „Mesjasz”, „Łąka” oraz „Niewinne”. Ostatni z nich będzie miał oficjalną premierę na naszej wystawie i do jego tytułu nawiązuje również tytuł całej ekspozycji. Będzie to niejedyna premiera, gdyż artysta kończy właśnie prace nad najnowszą animacją, którą, miejmy nadzieję, uda nam się pokazać w CSW.

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190249

Skip to content