CodeWeek 2023 w Twojej szkole!

CodeWeek 2023 w Twojej szkole!

CodeWeek to ogólnoeuropejska inicjatywa, która promuje naukę programowania i umiejętności cyfrowe wśród uczniów, nauczycieli i społeczności szkolnych. Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem w przedszkolu, szkole podstawowej czy średniej, Twoi uczniowie mogą wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Zorganizujcie inicjatywę, umieśćcie ją na mapie CodeWeek i dołączcie do codeweekowej społeczności!

 

Lekcja informatyki – czy może być prościej?

 

Na mapę inicjatyw możesz zgłosić wszystkie inicjatywy dotyczące programowania, w tym także lekcje informatyki, które odbywają się w Twojej szkole.

Dobrym pomysłem na początek przygody z programowaniem będą bezpłatne kursy programowania w Scratch na OSE IT Szkole. Dostępne są dwie części kursu:

Oczywiście to nie koniec pomysłów. Możecie wspólnie stworzyć grę komputerową, prostą stronę internetową czy aplikację mobilną – wszystko zależy od Waszej wyobraźni.

Zachęcamy Was także do sprawdzenia naszej bezpłatnej maty do nauki kodowania wraz z zestawem 10 scenariuszy. Możecie ją wydrukować, skleić wspólnie w szkole lub przedszkolu i bawić się, rozwijając logiczne myślenie.

Więcej pomysłów na codeweekowe lekcje informatyki znajdziesz na stronie koduj.gov.pl i grafice „Lekcja informatyki w Twojej szkole”.

 

Szachy

 

Logiczne myślenie, krytyczna analiza, zaangażowanie, rozwiązywanie problemów pod presją czasu  – to wszystko łączy dwie na pierwszy rzut oka niepodobne do siebie dyscypliny: szachy i programowanie. To właśnie dzięki królewskiej grze możesz wraz ze swoimi uczniami wypracowywać cechy tak potrzebne w nauce kodowania. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego „Kursu podstawowego nauki gry w szachy” dostępnego w trzech częściach na bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z szachami lub kontynuować i rozwijać swoją pasję.

CodeWeek dla humanistów

 

Uczysz języka polskiego, plastyki lub historii? Również dla Ciebie i Twoich uczniów jest Europejski Tydzień Kodowania. Oto kilka pomysłów na inicjatywy:

  • Zajęcia w bibliotece szkolnej – może spróbujecie zakodować lekturę szkolną?
  • Wirtualna wycieczka po Koloseum? To również jest możliwe! Spróbujcie tworzyć interaktywne prezentacje lub wirtualne wycieczki, które pomogą w lepszym zrozumieniu zagadnień związanych z historią, społeczeństwem czy polityką.
  • Akademia na zakończenie roku szkolnego z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi? Brzmi ciekawie! Zachęć swoich uczniów do stworzenia narracji cyfrowych z wykorzystaniem technologii. Mogą to być opowiadania lub scenariusze, które zostaną przedstawione w formie (częściowo) interaktywnej.
  • Analiza danych historycznych lub z zakresu wiedzy o społeczeństwie z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i elementów programowania. Istnieje wiele narzędzi cyfrowych, za pomocą których uczniowie mogą badać różne zdarzenia historyczne, problemy społeczne lub tematy związane z obywatelstwem. Lepiej zrozumiecie omawiane zagadnienia, a jednocześnie będziecie rozwijać umiejętności technologiczne.
  • Muzyka to także kodowanie! Za pomocą Sonic-Pi – darmowego oprogramowania open source możecie tworzyć muzykę za pomocą kodowania. Jeśli pobierzesz to oprogramowanie, Twoi uczniowie będą mogli z niego korzystać bez rejestracji.

Więcej inspiracji: wejdź na mapę CodeWeek, w wyszukiwarce wybierz kolejno: rok (np. 2022), kraj – Polska i sprawdź wydarzenia, który zostały już zrealizowane. To dobra baza pomysłów do przygotowania własnej inicjatywy.

 

Masz już pomysł? Działaj!

 

Krok 1. Zaplanuj swoją lekcję w szkole, podczas której opowiesz dzieciom o programowaniu albo wykorzystasz elementy programowania. Jak? Pomocny może być wpis „Kodowanie w ramach wszystkich przedmiotów”.

Krok 2. W trakcie zajęć opowiedz uczniom o CodeWeek.

Krok 3. Zgłoś swoje wydarzenie na: codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności.

Krok 4. Pobierz certyfikat. Jak tylko zgłosisz swoje wydarzenie, będziesz mógł odebrać certyfikat uczestnika! Więcej informacji o generowaniu certyfikatów CodeWeek znajdziesz na stronie koduj.gov.pl.

Dodatkowo, na oficjalniej stronie CodeWeek został przygotowany zestaw narzędzi dla nauczycieli. Znajdziesz tam oficjalne logo Europejskiego Tygodnia Kodowania, wzór certyfikatu uczestnictwa dla uczniów, prezentację na temat CodeWeek oraz materiały do wykorzystania w mediach społecznościowych.

Jesteśmy pewni, że w tym roku mapa CodeWeek w Polsce będzie pełna szkolnych inicjatyw. Pamiętaj, że wszystkie lekcje z zakresu programowania można dostosować do poziomu wiekowego i umiejętności uczniów, aby zapewnić im odpowiednie wyzwanie i rozwój. CodeWeek to doskonała okazja, aby zainspirować uczniów do nauki programowania i umiejętności cyfrowych, rozwijać ich kreatywność i logiczne myślenie. Do dzieła!

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

25 maja 2023 r.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7649185

Skip to content