Ciekawa lekcja w muzeum

Ciekawa lekcja w muzeum - plakat

Ciekawa lekcja w muzeum

Wystawa czasowa „PROWINCJA” – POWRÓT PO 30 LATACH. KOLEKCJA PRAC POKONKURSOWYCH (1985–1989)” jest prezentacją najciekawszych obrazów, rysunków i grafik, które zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach plastycznych i znalazły się w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Trzy konkursy i wystawy pt. „Prowincja” były organizowane w latach 1985, 1987, 1989. Ich celem było zachęcenie twórców do podejmowania w swych pracach treści społecznych i kulturowych mieszczących się w temacie – haśle „Prowincja”. Na trzy edycje konkursów około 300 artystów z całej Polski nadesłało prawie 1000 prac, w wystawach pokonkursowych wzięło udział 129 twórców. Uczestnicy „Prowincji” reprezentowali różne pokolenia, szkoły, tworzyli w odmiennych konwencjach stylistycznych. Najcenniejszym efektem konkursów jest zgromadzona w MZKiD unikatowa kolekcja obrazów, grafik i rysunków, ukazująca polską prowincję tuż przed upadkiem PRL-u. Jest to jedyny tak ukierunkowany zbiór w Polsce. W kolekcji znajduje się 75 prac, głównie nagrodzonych i wyróżnionych w trzech edycjach konkursów – dzieł artystów znanych, zapomnianych i tych, którzy odeszli, twórców z całej Polski, także reprezentantów środowiska plastyków z regionu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej m.in. Grzegorza Bieniasa, Michała Candera, Józefa Panfila, Józefa Pawła Karczewskiego, Zdzisława Szmidta; rysunki, Wojciecha Akuszewskiego, Jędrzeja Gołasia, Tomasza Hoffmanna; grafiki Janusza Akermanna, Teresy Czajkowskiej, Andrzeja Kaliny czy Elżbiety Radzikowskiej.

Prezentowana, dopiero po 30 latach, po raz pierwszy kolekcja „Prowincja” ukazująca różnorodne spojrzenie artystów na Polskę prowincjonalną w latach 80. XX wieku może być okazją do refleksji na ile w tym obszarze nastąpiły zmiany, a w jakich kwestiach nie zmieniło się nic.

Wernisaż wystawy w dniu 14 marca przypada w 30. rocznicę otwarcia Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej i inauguruje obchody jubileuszu placówki. Tego samego dnia przypada też 110 rocznica powstania Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawa będzie czynna w terminie od 14.03 do 10.11.2019 r.

https://www.facebook.com/Muzeum-Ziemi-Kujawskiej-i-Dobrzy%C5%84skiej-342168392467976/

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013637