,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”

,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma zaszczyt zaprosić na nową wystawę pt. ,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”. Ekspozycja, której wernisaż odbędzie się 22 września 2023 r. o godz. 17.00, jest pierwszą w Polsce prezentacją sztuki chigiri-e.

Chigiri-e (ちぎり絵) jest rękodziełem typowo japońskim. Technika ta wykorzystuje kolorowy papier, który drze się w taki sposób, by kawałki tworzyły obrazy. Efekt finalny przypomina akwarelę. Technika ta powstała w okresie Heian (794–1185). Wtedy łączono ją z kaligrafią. Papier, który się wykorzystuje przy tworzeniu prac to japoński washi. Chigiri-e jest popularną formą rękodzieła, technikę tę wykorzystuje się do tworzenia zarówno abstrakcyjnych, jak i realistycznych prac.

Tematami realistycznych przedstawień są kacho-ga (ptaki i kwiaty), ale i sceny rodzajowe oraz pejzaże. Najczęściej używanym w tej technice papierem specjalistycznym jest ręcznie robiony, wysokiej jakości tengujoshi. Ze względu na to, że jest wytrzymały, niemal przezroczysty i cienki, znajduje również zastosowanie do napraw i renowacji obrazów i innych dzieł sztuki. Do tej pory sztuki chigiri-e nie prezentowano na wystawach w Polsce.

Na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą zaprezentowane zostaną prace Yumiko Ogawa, ps. art. Yumi (1942–2003), urodzonej w Sebato (obecna cześć miasta Himeji) w prowincji Hyogo. Artystka swoje prace prezentowała na wielu wystawach w Japonii.

Ekspozycja będzie udostępniona dla zwiedzających do 7 stycznia 2024 r.

___

Wystawa czasowa: ,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”
Miejsce: Kamienica pod Gwiazdą, Wielka Sień, sala II piętra
Wernisaż otwarty: 22 września 2023 r., godz. 17.00
Udostępnienie: 23 września 2023 r. – 7 stycznia 2024 r.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Paczuska

 

19 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337343

Skip to content