Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: za bardzo interaktywne na otwarcie

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: za bardzo interaktywne na otwarcie

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – mimo przygotowania procedur bezpieczeństwa epidemiologicznego – pozostanie zamknięte dla zwiedzających. Na przeszkodzie do ponownego otwarcia stanęła m.in. interaktywność eksponatów w centrum nauki.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu nie rekomenduje otwarcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od 19 maja 2020 roku. W piśmie przesłanym do Młyna Wiedzy wskazuje: „W związku z tym, że większość eksponatów ma charakter interaktywny i wymaga interakcji dotykowej użytkownika, zgodnie z powyższymi wytycznymi, należy odłożyć w czasie wykorzystanie multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem”. PPIS powołuje się na wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla muzeów, galerii sztuki i innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa.

Obecnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest dostępnych 175 eksponatów, z czego tylko jeden nie wymaga interakcji ze zwiedzającym poprzez dotyk. Jest to wahadło Foucaulta. – Interaktywność stanowisk i eksponatów jest wpisana w “filozofię” centrum nauki. To ona wyróżnia takie miejsca jak nasze od innych instytucji muzealnych, edukacyjnych czy kulturalnych. Jesteśmy gotowi do wznowienia działalności edukacyjnej i kulturalnej z udziałem publiczności w naszych dwóch obiektach. To kiedy będziemy mogli otworzyć się jest uzależnione od wprowadzenia przepisów umożliwiających otwarcie takich instytucji jak nasza, a także od pozytywnej rekomendacji ze strony Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Informacje o wznowieniu działalności jedynego centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim warto śledzić na stronie internetowej instytucji oraz w mediach społecznościowych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Instytucja prowadzi działalność online. Na dedykowanej stronie internetowej są dostępne materiały wideo z różnego rodzaju doświadczeniami, które można przeprowadzić w domu. Centrum nauki zaprasza także do wirtualnego zwiedzania wystaw, udziału w wirtualnych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej czy sprawdzenia filmowych rekomendacji na czas akcji #zostańwdomu. Ze strony można pobrać również karty pracy, zawierające różnorodne eksperymenty i ciekawostki naukowe.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164957

Skip to content