Bydgoszcz Miastem Muzyki – świętujemy podwójny jubileusz

Na rynku nastolatek trzyma flagę z logo UNESCO i znakiem promocyjnym: Bydgoszcz - miasto muzyki.

Bydgoszcz Miastem Muzyki – świętujemy podwójny jubileusz

Bydgoszcz logo

W tym roku świętujemy 20-lecie programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO oraz 10-lecia polskiej obecności w Sieci. Z tej okazji w dniach 14-15 maja br. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku odbywa się konferencja zorganizowana z okazji 20-lecia istnienia programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Organizatorem jest Miasto Bydgoszcz i Polski Komitet ds. UNESCO.

Konferencja w Ostromecku to okazja do świętowania 20-lecia istnienia programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO ale też zaznaczenia 10-lecia polskiej obecności w Sieci. Jako pierwsze miasto dołączył do niej Kraków w 2013 roku z tytułem Miasta Literatury.

Podbydgoskie Ostromecko nie jest przypadkową lokalizacją – w 2023 roku Bydgoszcz dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki jako szóste polskie miasto zrzeszone w programie. Do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO należą także: Katowice – Miasto Muzyki (2015 r.), Łódź – Miasto Filmu (2017), Wrocław – Miasto Literatury (2019) i Gdynia – Miasto Filmu (2021). Sam kompleks pałacowo-parkowy jest częścią Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, instytucji, która jest operatorem programu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO.

Podczas dwudniowej konferencji zaprezentowane zostaną najnowsze i kluczowe dokumenty UNESCO: Deklaracja końcowa Światowej Konferencji UNESCO na temat polityk kulturalnych i zrównoważonego rozwoju – MONDIACULT 2022; dokument „UNESCO Framework on Culture and Arts Education” (przyjęty na Światowej Konferencji na temat edukacji kulturalnej i artystycznej w Abu Zabi w lutym 2024) oraz Zalecenie UNESCO w sprawie etyki sztucznej inteligencji (2021 r.). Przedstawione zostaną także zasady funkcjonowania Sieci UNESCO ze szczególnym uwzględnieniem budowania synergii i współpracy między programami oraz sieciami.

Zaplanowano także prezentacje i panele dyskusyjne związane z profilami aktywności polskich miast zrzeszonych w Sieci (muzyka, film i literatura), omówienie wybranych projektów oraz dobrych praktyk w różnorodnych obszarach kreatywności miast.
W konferencji uczestniczyć będą m. in. przedstawiciele polskich miast zrzeszonych w Sieci, koordynatorzy miejskich programów UNESCO, przedstawiciele Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu miejskiego, dyrektorzy bydgoskich instytucji kultury, a także środowisko naukowe i kulturalne naszego miasta.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Bydgoszcz oraz Polski Komitet ds. UNESCO.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO istnieje od 2004 roku. UNESCO przyznaje miastom ten prestiżowy tytuł w jednej z 7 dziedzin: literatura, muzyka, film, wzornictwo, sztuka mediów, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast z całego świata, w tym 6 polskich: Kraków (w dziedzinie literatury), Katowice (muzyka), Wrocław (literatura), Łódź (film), Gdynia (film) i Bydgoszcz (muzyka).

Celem programu jest rozwijanie współpracy i partnerstwa między miastami na poziomie lokalnym i międzynarodowym oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat roli kultury w niemal wszystkich dziedzinach życia społecznego. Miasta zrzeszone w Sieci realizują projekty rozwoju kulturalnego w oparciu o postanowienia Agendy 2030 na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, której celem jest przede wszystkim podejmowanie działań zmierzających do poprawy jakości życia mieszkańców miast.

Źródło: bydgoszcz.pl

_

14 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7171948

Skip to content