Bydgoskie Przedmieście sprzed lat: Miejsca do mieszkania

Bydgoskie Przedmieście sprzed lat: Miejsca do mieszkania

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza we wtorek, 7 lipca 2020 r. na kolejne spotkanie z cyklu „Bydgoskie Przedmieście sprzed lat”. Tym razem Katarzyna Kluczwajd opowie o miejscach do mieszkania. Spotkanie odbędzie się na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00.

Link do wydarzenia na Facebooku

Miejsca do mieszkania to opowieść o miejscach i ludziach, a także o architekturze – od pruskiego muru, przez kamienice w stylach historyzujących po modernizm. Bydgoskie było miejscem do mieszkania ulubionym przez budowniczych i architektów, wielu z nich właśnie tu wybudowało swoje domy. Budynki należące do kilku ukształtowały fragmenty głównych ulic: Konopnickiej (Houtermans & Walter), Sienkiewicza (Georg Soppart), Mickiewicza (Michael Bartel), Bydgoskiej (Erich Jerusalem).

W reprezentacyjne kamienice czynszowe z lokalami handlowymi zainwestowało również kilku piekarzy – jednym z owych kamieniczników był Peter Gehrz. Katarzyna Kluczwajd opowie m.in. o jego kamienicy przy ul. Mickiewicza 61.

Bydgoskie Przedmieście sprzed lat to druga seria spotkań poświęconych toruńskim dzielnicom przedmiejskim (w 2019 prezentowany był Podgórz). Katarzyna Kluczwajd przygotowuje je na podstawie swojej najnowszej książki „Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat” (Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi).

Fot. Fragment pocztówki z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023702