Broszura edukacyjna Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Broszura edukacyjna Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Wdecki Park Krajobrazowy utworzono w 1993 r. Znajduje się na Pojezierzu Południowopomorskim, w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich, w dorzeczu rzeki Wdy i jej dopływów Prusiny, Ryszki i Sobińskiej Strugi. Znaczną część powierzchni parku stanowią lasy z największym w Europie Środkowej skupiskiem jarzębu brekini. Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego występuje wiele rzadkich gatunków roślin wpisanych do Czerwonej Księgi. Są wśród nich: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, storczyk plamisty, trzy gatunki rosiczek (długolistna, okrągłolistna i pośrednia) oraz arcydzięgiel litwor. Park może się poszczycić również rzadkimi gatunkami fauny. W parku żyje wiele różnych gatunków ssaków, spośród których aż 16 objętych jest ochroną, np. bóbr europejski, wydra, ryjówka aksamitna, gacek wielkouch. Można tu też spotkać 13 gatunków płazów i 5 gatunków chronionych gadów (np. jaszczurka zwinka, żmija zygzakowata). Wdecki Park Krajobrazowy jest także znakomitym siedliskiem dla 149 gatunków ptaków, z których aż 113 objęto ochroną. Nad Zalewem Żurskim odkryto m.in. liczne stanowiska zimorodków.

W ofercie dydaktycznej parku znajdują się zajęcia dydaktyczne dla szkół i przedszkoli. Wiele z nich odbywa się w terenie – na ścieżkach dydaktycznych. Park organizuje też liczne konkursy, mające na celu popularyzację wiedzy z zakresu ochrony przyrody i ekologii.

Do pobrania:  broszura edukacyjna

Oprac. na podstawie: http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/wpk

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181667

Skip to content